Mapa strony
Sposób na zakwasy - główną przyczynę bólu mięśni

Sposób na zakwasy - główną przyczynę bólu mięśni

mgr farmacji Kinga Dziwisz
Znajdź zamienniki

Czym są zakwasy? Skąd takie określenie? Czy faktycznie są przyczyną bólu mięśni po wysiłku?

Zakwasy
Zakwasy to potoczna nazwa dla opóźnionej bolesności mięśni (DOMS). Opóźniona bolesność mięśni określa ból mięśni szkieletowych (czyli mięśni ruchu) i dyskomfort z nim związany, odczuwalny po wysiłku fizycznym. Początek tak zwanym zakwasów jest odczuwalny po około 8 godzinach od intensywnego wysiłku, a ustępuje dopiero po kilku dniach.

Jak powstają zakwasy?
Istnieje teoria, w której dowodzi się, że przyczyną tak zwanych zakwasów jest kumulacja (gromadzenie) kwasu mlekowego w mięśniach. Stąd też wywodzi się nazwa zakwasów. Jednakże, tak popularne tłumaczenie bolesności mięśni po ćwiczeniach, jest obecnie częściej podważane, niż uznawane za prawdopodobne.

Bardziej prawdopodobną teorią powstawania tak zwanych zakwasów, jest idea powstawania mikrouszkodzeń mięśni. Stwierdzono bowiem, że gdy naciągnięty mięsień podczas ćwiczeń obciążających rozciąga się, pomimo tego, że powinien się kurczyć, ulega wielu niewielkim uszkodzeniom. Uszkodzone włókna mięśniowe powodują odczuwanie bólu.

Sposób na zakwasy (profilaktyka i leczenie)
Aby uniknąć zakwasów, powinieneś dostosowywać obciążenie do siły twoich mięśni. Ponadto, zawsze powinieneś poprzedzać ćwiczenia rozgrzewką. Warto także masować regularnie mięśnie.

Co jednak zrobić, gdy zakwasy już się pojawiły? Możesz zastosować naprzemienne polewanie wodą (najpierw gorącą, zaraz potem zimną). Dobrym sposobem jest stosowanie maści rozgrzewających (z kapsaicyną, mentolem) i przeciwbólowych (z salicylanem metylu). Możesz złagodzić zakwasy wypijając przed, w trakcie i zaraz po wysiłku napój bogaty w glukozę. Glukoza bowiem jest niezbędna dla prawidłowej pracy mięśni. Niektórzy zalecają także podaż witamin, w formie naturalnej, czyli warzyw i owoców. Ostatni sposób, nawet jeśli się nie sprawdzi w twoim przypadku, to przynajmniej poprawi gospodarkę mineralną i witaminową twojego organizmu.
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl