Mapa strony
Skręcenia i inne urazy sportowe (m. in. stłuczenia)

Skręcenia i inne urazy sportowe (m. in. stłuczenia)

mgr farmacji Kinga Dziwisz
Znajdź zamienniki

Chcesz otrzymać 3 wyjątkowe, bezpłatne porady, jak zmniejszyć chroniczny ból stawów? Zapisz się - kliknij tutaj

Jak wygląda i czym właściwie jest skręcenie, a jak stłuczenie? Czy skręcenie i stłuczenie boli?

Skręcenie
Skręcenie powstaje w momencie przekroczenia właściwego zakresu ruchu danego stawu. Jest klasyfikowane jako uraz i określane fachowo jako dystorsja (najczęściej są to urazy stawu skokowego, znajdującego się w obrębie stopy). Wyróżnia się cztery stopnie skręcenia. Pierwszy stopień polega na naciągnięciu torebki stawowej i więzadeł. W przypadku drugiego występuje rozerwanie torebki stawowej, w trzecim dodatkowo dochodzi do rozerwania więzadeł. Czwarty stopień jest najpoważniejszy i w jego przypadku diagnozuje się oderwanie więzadeł wraz z fragmentem kości.

Skręcenie - objawy
Jeżeli dojdzie do skręcenia, to na pewno zaobserwujesz silny ból, trudności w uzyskaniu należytej ruchliwości stawu, obrzęk, "podbiegnięcie" krwią w miejscu skręcenia.

Stłuczenie
Stłuczenie jest urazem tkanek oraz stawów. Wydaje się, że stłuczenie jest najczęstszym obrażeniem jakiego możesz doznać, nie tylko w warunkach sportowych, ale również w zaciszu domowym.

Stłuczenie - objawy
Podstawowym objawem, odczuwalnym w pierwszych momentach po urazie, jest ból. Nasila się on, jeśli dotykasz stłuczonego miejsca. Każdy ruch także powoduje większe odczuwanie bólu. Poza bólem, zaobserwujesz obrzęk (opuchliznę), oraz "podbiegnięcie" krwią (czyli tak zwany siniec). Niekiedy w miejscu stłuczenia czuć "rozgrzanie", które świadczy o stanie zapalnym.

Chcesz otrzymać 3 wyjątkowe, bezpłatne porady, jak zmniejszyć chroniczny ból stawów? Zapisz się - kliknij tutaj
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl