Mapa strony
Okres, miesiączka, menstruacja - dlaczego boli

Okres, miesiączka, menstruacja - dlaczego boli

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Czy pojęcia: okres, miesiączka i menstruacja to synonimy? Czy każda kobieta odczuwa ból w trakcie miesiączki? Czym jest spowodowany ból?

Co to jest okres, miesiączka i menstruacja?
Fachową nazwą jest menstruacja. Natomiast okres i miesiączka, to pojęcia potocznie używane. Menstruacja to inaczej krwawienie miesięczne, będące swoistym "zwieńczeniem" jednego cyklu miesięcznego i równocześnie początkiem kolejnego.
Dlaczego krwawisz?
Krwawienie jest spowodowanej złuszczaniem błony śluzowej wyścielającej wnętrze macicy (endometrium) oraz usuwaniem nie zapłodnionej komórki jajowej.
Cały cykl miesięczny kobiety jest wynikiem zmian w stężeniu hormonów płciowych - estrogenów i progesteronu. Hormony te, w sposób cykliczny powodują uwalnianie komórki jajowej z jajnika i tym samym umożliwienie zapłodnienia. Hormony również przygotowują macicę do ewentualnego zagnieżdżenia zarodka, poprzez pogrubienie endometrium. Jeżeli w trakcie wędrówki komórki jajowej przez jajowód, nie dojdzie do zapłodnienia, to wówczas, błona śluzowa endometrium zaczyna się łuszczyć i krwawić.
Miesiączka (okres, menstruacja) objawy - czyli dlaczego boli?
Większość kobiet odczuwa ból, tuż przed, jak i w pierwszych dniach miesiączki. Dzieje się tak, ponieważ macica w trakcie łuszczenia, zaczyna się kurczyć. To właśnie skurcze mięśni gładkich macicy są powodem dolegliwości bólowych.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl