Zgaga - charakterystyczne objawy

Zgaga - charakterystyczne objawy

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Zgaga to dolegliwość ze strony przewodu pokarmowego, która nie powstaje bez przyczyny. Najczęściej na skutek niewłaściwej diety (ciężkostrawnej, bogatej w tłuste i ostre produkty), w okresie ciąży oraz na skutek niektórych schorzeń przewodu pokarmowego, może dochodzić do osłabienia funkcji zwieracza (mięśnia zapobiegającego się cofaniu treści pokarmowej z żołądka), podrażnienia przełyku kwaśną treścią pokarmową i powstania charakterystycznych objawów zgagi. Przyczyną często wcale nie jest nadmiar wytworzonego kwasu solnego, ale właśnie cofanie się kwaśnej treści pokarmowej do przełyku.

Najczęstsze objawy zgagi obejmują:
* Uczucie bólu, pieczenia, palenia za mostkiem,
* Odbijanie się,
* Cofanie się treści żołądkowej do przełyku.
Objawy zgagi pojawiają się najczęściej po spożyciu obfitego posiłku, przy leżeniu w pozycji na wznak lub przy pochylaniu się.

Jeśli często cierpisz na zgagę, zadbaj o częste spożywanie niewielkich i lekkostrawnych posiłków. Doraźnie możesz stosować leki na zgagę, dostępne w aptece bez recepty.

Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl