Mapa strony
Zaparcia u niemowląt i dzieci - jak bezpiecznie leczyć

Zaparcia u niemowląt i dzieci - jak bezpiecznie leczyć

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Zwłaszcza u malutkich dzieci, oddawanie stolca może nie być tak regularne, jak u osoby dorosłej. Jeśli zdarzy się, że dziecko wypróżnia się rzadziej, natomiast stolec jest prawidłowej konsystencji (nie jest twardy, suchy), a dziecko nie odczuwa dolegliwości (bólu brzucha), nie ma powodu do niepokoju. Natomiast jeśli zatrzymaniu wypróżniania się towarzyszy pogorszenie samopoczucia, ból brzucha u maleństwa, nie podawaj dziecku typowych środków przeczyszczających, tylko zastosuj łagodne środki ułatwiające wypróżnianie.
* U niemowląt i małych dzieci leczenie zaparć polega na podawaniu łagodnie działających czopków glicerynowych.
* Od 2 miesiąca życia możesz podać maluchowi laktulozę w postaci syropu, która rozmiękcza masy kałowe oraz pobudza ruchy robaczkowe, ułatwiając oddanie stolca. Pamiętaj, że działanie laktulozy rozpoczyna się po 24 - 48 godzin od przyjęcia przez dziecko dawki preparatu.
* Starszemu dziecku (powyżej 4 roku życia) możesz podać preparat z dokuzynianem sodu - substancją działającą emulgująco, ułatwiającą przenikanie wody i tłuszczów do mas kałowych, znacznie upłynniając je.
* Preparaty na bazie bisakodylu zarezerwuj na sytuacje wyjątkowe. Bisakodyl działa bezpośrednio na śluzówkę jelit, przyspiesza ruchy robaczkowe jelita grubego oraz wpływa na wydzielanie wody do światła jelit i upłynnienie mas kałowych.
Wspomagająco w celu leczenia zaparć, podawaj dziecku duże ilości płynów (wodę, herbatki, rozcieńczone soki owocowe lub warzywne, lekkie zupy) oraz owoce i warzywa. U starszego dziecka zadbaj o dietę bogatoresztkową (pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane, kasza). Ogranicz spożycie słodyczy oraz produktów z białej mąki.

Pamiętaj, jeśli zaparciom towarzyszy gorączka, silny ból brzucha lub w oddawanym stolcu zauważysz krew - udaj się z dzieckiem do lekarza.

Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl