Jeśli jesteś w ciąży i odczuwasz pieczenie w okolicach przełyku, aby zwalczyć zgagę w pierwszej kolejności zwróć uwagę na swój sposób odżywiania się. Twoja dieta powinna być lekkostrawna, bogata w owoce oraz warzywa. Unikaj tłustych produktów oraz ostrych przypraw. Pamiętaj, że słodycze, mocna kawa i herbata, woda gazowana oraz soki z kartonów mogą nasilać zgagę. Spożywaj regularnie (co 3-4 godziny) nieduże porcje posiłków, aby zmniejszyć ryzyko dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.
Doraźnie zgagę możesz leczyć stosując:
* Siemię lniane, które działa powlekająco na błonę śluzową przewodu pokarmowego (2 łyżki zmielonego lnu (siemienia lnianego) zalej 2 szklankami wody i gotuj na małym ogniu przez 15-20 minut, a następnie odcedź, ostudź i wypij). Siemię możesz kupić w aptece lub w sklepie spożywczym, gdzie zazwyczaj jest wystawione na półce razem z otrębami, bakaliami lub produktami zbożowymi.
* Mleko oraz produkty mleczne,
* Imbir (nieduży kawałek - około 1 cm świeżego korzenia imbiru zetrzyj na tarce, przełóż surowiec do filiżanki i zalej gorącą, ale nie wrzącą wodą. Następnie parz pod przykryciem kilka minut. Ciepły napar nadaje się do spożycia).
* Preparaty na bazie: jonów magnezowych oraz glinowych, które działają na powierzchni błony śluzowej przewodu pokarmowego, nie wchłaniając się do krwioobiegu (przed zastosowaniem preparatu na zgagę, zasięgnij porady lekarza lub farmaceuty, aby upewnić się, czy konkretny środek na pewno może być stosowany w okresie ciąży).
Oprócz właściwej diety, zadbaj, aby unikać czynności wymagających schylania się.
Nagła zmiana pozycji, a zwłaszcza niskie ułożenie głowy w stosunku do tułowia, może nasilać objawy zgagi (pieczenia w przełyku).