Zgaga - skuteczne leczenie

Zgaga - skuteczne leczenie

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Jeśli cierpisz na zgagę sporadycznie, prawdopodobnie powstaje ona na skutek przejedzenia się, bądź spożycia ciężkostrawnego posiłku, bogatego w tłuste produkty. Natomiast kiedy zgaga pojawia się u ciebie częściej (kilka razy w tygodniu) - może to być sygnał poważniejszej choroby (np. nowotworu, przepukliny) i w takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Zgaga daje nieprzyjemne uczucie bólu i palenia w przełyku. Aby złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości, warto sięgnąć po właściwy lek na zgagę.

W aptece bez recepty możesz kupić leki neutralizujące kwas solny na bazie związków glinu lub/oraz magnezu. Preparaty te będą działać szybciej, jeśli wybierzesz płynną formę leku i zastosujesz je tuż po spożyciu posiłku. Pamiętaj jednak, że długotrwałe przyjmowanie preparatów z glinem może powodować zaparcia. Natomiast częste stosowanie jonów magnezu na zgagę, może skutkować wystąpieniem biegunki. Preparaty z jonami glinu oraz magnezu mogą osłabiać działanie innych leków. Dlatego też, jeśli stosujesz inne leki, przed zażyciem leku na refluks przeczytaj ulotkę preparatu lub zasięgnij porady u lekarza lub w aptece.

Drugą grupą leków, które możesz zastosować w celu leczenia zgagi są preparaty na bazie substancji czynnych: famotydyny oraz ranitydyny (inhibitorów receptorów H2), które skutecznie hamują wydzielanie kwasu żołądkowego. Preparaty te są przeciwwskazane do leczenia zgagi u kobiet ciężarnych.

Zgagę możesz skutecznie leczyć stosując preparaty z alginianem - związkiem, który reagując z kwasem solnym w żołądku znacznie gęstnieje, tworząc na powierzchni trawionego pokarmu warstwę ochronną, uniemożliwiającą przedostawanie się kwasu solnego z żołądka do przełyku.

Co raz większą popularnością wśród osób cierpiących na zgagę, cieszą się leki na na bazie omeprazolu lub pantoprazolu (tzw. inhibitory pompy protonowej), hamujące wydzielanie soku żołądkowego. Do niedawna leki tej grupy były dostępne jedynie na receptę. Obecnie można dostać te preparaty bez recepty, z mniejszą dawką substancji czynnej. W celu leczenia refluksu żołądkowo - przełykowego preparat z omeprazolem lub pantoprazolem należy przyjmować na czczo, popijając szklanką wody. W związku z tym, że środki na zgagę z grupy inhibitorów pompy protonowej mogą modyfikować działanie innych leków, poinformuj lekarza lub farmaceutę o wszystkich stosowanych preparatach, również tych bez recepty, aby uniknąć wystąpienia niebezpiecznych interakcji międzylekowych.

Pamiętaj, że wszystkie leki na zgagę bez recepty nie powinny być przyjmowane długotrwale. Jeśli po zastosowaniu preparatu oraz wprowadzeniu właściwej diety refluks żołądka nie minie, koniecznie udaj się do lekarza.

Artykuł znaleziono w kategoriach:

Oceny i komentarze (0) - Zgaga - skuteczne leczenie

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

zamienniki do drukarki

Używacie zamienników do drukarki? Jeśli tak to jakich, jeśli nie to dlaczego nie?.
29-12-2016 21:21
Dodał: dodi

dziecko się moczy

Dlaczego dziecko 6 letnie się moczy w nocy? Już kilka takich sytuacji było, czy to może być jakaś choroba?.
23-03-2018 09:47
Dodał: limka

co was najbardziej stresuje?

co was najbardziej stresuje i jakie macie swoje sposoby zeby stresować sie mniej?.
26-03-2018 11:17
Dodał: limka

błonnik na odchudzanie

Wspomagał się ktoś z Was przy odchudzaniu błonnikiem? Warto? Jakie daje efekty i który błonnik polecacie?.
04-04-2018 10:33
Dodał: limka

inhalacje dobre na kaszel?

mamusie czy inhalacje mogą pomóc na kaszel? bo juz nie mam pomyslu co dać mojej niuni, mam inhalator, zazwyzaj do tej pory robiłam inhalacje z soli fizjologiczej na katar ale cyz na kaszel to te zmoze pomoc?.
21-06-2018 22:23
Dodał: colanka

lubicie pić soki?

Jakie soki pijeie najczęściej? Nie wiem dlaczego ale im zimniej tym większa u mnie ochota na takie typowo przecierowe soki, jak kubuś, piję teraz bardzo często.
22-10-2018 15:05
Dodał: pinka

witaminy przed ciążą

jakie witaminy warto brać przed ciążą? jak długo przed trzeba zaczac brac? Czy sam kwas foliowy wystarczy.
30-10-2018 10:22
Dodał: pinka
copyright by Vivamax 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl