Zgaga - skuteczne leczenie

Zgaga - skuteczne leczenie

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Jeśli cierpisz na zgagę sporadycznie, prawdopodobnie powstaje ona na skutek przejedzenia się, bądź spożycia ciężkostrawnego posiłku, bogatego w tłuste produkty. Natomiast kiedy zgaga pojawia się u ciebie częściej (kilka razy w tygodniu) - może to być sygnał poważniejszej choroby (np. nowotworu, przepukliny) i w takiej sytuacji należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza.

Zgaga daje nieprzyjemne uczucie bólu i palenia w przełyku. Aby złagodzić te nieprzyjemne dolegliwości, warto sięgnąć po właściwy lek na zgagę.

W aptece bez recepty możesz kupić leki neutralizujące kwas solny na bazie związków glinu lub/oraz magnezu. Preparaty te będą działać szybciej, jeśli wybierzesz płynną formę leku i zastosujesz je tuż po spożyciu posiłku. Pamiętaj jednak, że długotrwałe przyjmowanie preparatów z glinem może powodować zaparcia. Natomiast częste stosowanie jonów magnezu na zgagę, może skutkować wystąpieniem biegunki. Preparaty z jonami glinu oraz magnezu mogą osłabiać działanie innych leków. Dlatego też, jeśli stosujesz inne leki, przed zażyciem leku na refluks przeczytaj ulotkę preparatu lub zasięgnij porady u lekarza lub w aptece.

Drugą grupą leków, które możesz zastosować w celu leczenia zgagi są preparaty na bazie substancji czynnych: famotydyny oraz ranitydyny (inhibitorów receptorów H2), które skutecznie hamują wydzielanie kwasu żołądkowego. Preparaty te są przeciwwskazane do leczenia zgagi u kobiet ciężarnych.

Zgagę możesz skutecznie leczyć stosując preparaty z alginianem - związkiem, który reagując z kwasem solnym w żołądku znacznie gęstnieje, tworząc na powierzchni trawionego pokarmu warstwę ochronną, uniemożliwiającą przedostawanie się kwasu solnego z żołądka do przełyku.

Co raz większą popularnością wśród osób cierpiących na zgagę, cieszą się leki na na bazie omeprazolu lub pantoprazolu (tzw. inhibitory pompy protonowej), hamujące wydzielanie soku żołądkowego. Do niedawna leki tej grupy były dostępne jedynie na receptę. Obecnie można dostać te preparaty bez recepty, z mniejszą dawką substancji czynnej. W celu leczenia refluksu żołądkowo - przełykowego preparat z omeprazolem lub pantoprazolem należy przyjmować na czczo, popijając szklanką wody. W związku z tym, że środki na zgagę z grupy inhibitorów pompy protonowej mogą modyfikować działanie innych leków, poinformuj lekarza lub farmaceutę o wszystkich stosowanych preparatach, również tych bez recepty, aby uniknąć wystąpienia niebezpiecznych interakcji międzylekowych.

Pamiętaj, że wszystkie leki na zgagę bez recepty nie powinny być przyjmowane długotrwale. Jeśli po zastosowaniu preparatu oraz wprowadzeniu właściwej diety refluks żołądka nie minie, koniecznie udaj się do lekarza.

Artykuł znaleziono w kategoriach:

Oceny i komentarze (0) - Zgaga - skuteczne leczenie

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

Pain Gone na bóle różnego pochodzenia

Technika prądów Tens znana, stosowana w medycynie i wykorzystana w tym urządzeniu, jest to przenośny generator prądu Tens, myślę że nie jeden pacjent byłby zadowolny gdyby lekarz przepisał mu takie urządzenie, które nie ma skutków ubocznych jak leki przeciwbólowe.
14-05-2014 14:40
Dodał: ola37

URZĄDZENIE PRZECIWBÓLOWE PAIN GONE

http://paingone.
14-05-2014 14:47
Dodał: ola37

Omega 3 - który preparat najtańszy?

Jesli stosujecie omega 3 albo kupujecie dla dzieci, to pewnie już się zorientowaliscie ze ceny mogą być bardzo rózne, szczególnie tych preparatów dla dzieci.
17-07-2015 18:37
Dodał: Mirka72

Śmieszności, dowcipy

Może dobrze byłoby popisać coś co lekko odwróci myśli od kłopotów ze zdrowiem.
30-11-2015 13:54
Dodał: koptymista

Problemy ze snem.

Witam, od tygodnia nie mogę zasnąć, mam problemy ze snem, problemy z zasypianiem a jeśli już to wybudzam sie co dwie godziny i dalej to samo.
12-08-2016 11:10
Dodał: Marita

Krem do protez

Zostałam właśnie nową posiadaczka protezy i mam pytanie jakich środków używacie do czyszczenia i którego kremu do protez,bo na rynku jest tego bardzo dużo,ostatnio widziałam w aptece ulotkę kin oro ma ktoś jakieś doświadczenia z tą firmą?.
21-10-2016 08:30
Dodał: Maria55

zamienniki do drukarki

Używacie zamienników do drukarki? Jeśli tak to jakich, jeśli nie to dlaczego nie?.
29-12-2016 21:21
Dodał: dodi
copyright by Vivamax 2017. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl