Bóle stawów - przyczyny

Bóle stawów - przyczyny

mgr farmacji Kinga Dziwisz
Znajdź zamienniki

Chcesz otrzymać 3 wyjątkowe, bezpłatne porady, jak zmniejszyć chroniczny ból stawów? Zapisz się - kliknij tutaj

Stawy niejednokrotnie w ciągu całego życia powodują, że odczuwasz ból. Im jesteś starszy, tym częściej możesz cierpieć z powodu bólu stawów. Dlaczego stawy bolą?

Stawy
Staw jest pewnego rodzaju złączem, pomiędzy oddzielnymi kośćmi. Jest on strukturą, która umożliwia wykonywanie ruchów. Aby kości wzajemnie się nie ocierały o siebie i nie powodowały samozniszczenia, w obrębie stawów znajduje się tak zwana maź stawowa, czyli chrząstka szklista.

Stawy można podzielić na dwa sposoby. Pierwsze kryterium podziału obejmuje ilość kości tworzących staw. Wyróżniamy wówczas stawy proste, łączące dwie kości. Oraz stawy złożone, w przypadku których ilość kości tworzących staw wynosi powyżej dwóch. Drugie kryterium podziału uwzględnia liczbę osi. Wyróżnia się wówczas stawy jednoosiowe, dwuosiowe, wieloosiowe oraz nieregularne. Pośród stawów jednoosiowych znajdują się staw zawiasowy (np. łokciowy), obrotowy i śrubowy. W grupie stawów dwuosiowych wyróżnia się staw eliptyczny (np. nadgarstkowy) i siodełkowaty. Stawy wieloosiowe to staw kulisty wolny (np. ramienny) i kulisty panewkowy (np. biodrowy).

Bóle stawów - przyczyny
Przyczyną bólu stawów może być:
* Zwyrodnienia stawów, bardzo często związane z podeszłym wiekiem
* Otyłość, sprzyjająca większemu obciążaniu stawów
* Zbyt mała aktywność fizyczna, powodująca usztywniania stawów
* Zawodowe uprawianie sportów, które zwiększają obciążenie stawów
* Dolegliwości metaboliczne
* Mikrourazy
* Zapalenie stawów
* Struktura stawów
* Predyspozycje genetyczne
* Nadwerężanie stawów
* Zapalenie torebki stawowej
* Kontuzje
* Niedobór witamin i minerałów (w szczególności wapnia, będącego budulcem kości)
* Obrzęki
* Osteoporoza

Dlaczego starzenie sprzyja bolesności stawów?
Każdy z nas, prawdopodobnie nieświadomie przyczynia się do zużywania chrząstki szklistej ochraniającej kości. Poznaj przykłady "zbrodni" popełnianych wobec własnych stawów.

Zacznijmy od tego, że w przypadku gdy ruch w obrębie stawu jest wykonywany w sposób niewłaściwy, przekraczający naturalne możliwości stawu (czyli na przykład "strzelanie na palcach", czy wyginanie kończyn w kierunku przeciwnym do normalnego), wówczas ścieralność mazi stawowej jest przyspieszona. Jeżeli natomiast staw pozostaje w bezruchu przez kilka godzin, jego możliwości ruchowe stopniowo są ograniczane.

Ze stawami jest podobnie jak z mięśniami. Nie ćwicząc mięśni, nie rozciągając ich, powodujesz, że tracą swoją objętość i siłę. Dlatego, każdej osobie, zarówno młodej, jak i starszej zaleca się codzienną aktywność fizyczną.

Chcesz otrzymać 3 wyjątkowe, bezpłatne porady, jak zmniejszyć chroniczny ból stawów? Zapisz się - kliknij tutaj
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl