Mapa strony
Migrena i ból głowy - leczenie (tryptany)

Migrena i ból głowy - leczenie (tryptany)

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Czy leczenie migreny, różni się od leczenia typowego bólu głowy? Czym są tryptany i w jaki sposób działają?

Tryptany
Tryptany to określenie grupy leków pobudzających receptory serotoninowe 5-HT1. Właściwa nazwa nie brzmi zachęcająco, dlatego też stosuje się określenie tryptanów. Mechanizm działania tej grupy leków polega na oddziaływaniu na naczynia krwionośne. Skutkiem zastosowania tryptanów jest skurcz poszerzonych naczyń, które powodowały ból. W terapii migreny stosuje się wiele leków z grupy tryptanów. Część z nich można stosować w trakcie symptomów aury zapowiadających migrenę, czyli właściwie zapobiegawczo (np. zolmitriptan), a pozostałe można przyjmować dopiero w przypadku napadu migreny (m.in. sumatriptan).

Inne leki stosowane w leczeniu migreny
W leczeniu migreny stosuje się także alkaloidy sporyszu, leki blokujące receptory serotoninowe, leki blokujące receptory serotoninowe oraz muskarynowe i histaminowe równocześnie, a także leki rozszerzające naczynia. Ponadto w leczeniu migreny można stosować leki typowe dla terapii bólu głowy, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne (kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, paracetamol).
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl