Mapa strony
Zwyrodnienia i bóle stawów (biodrowych, kolanowych)

Zwyrodnienia i bóle stawów (biodrowych, kolanowych)

mgr farmacji Kinga Dziwisz
Znajdź zamienniki

Chcesz otrzymać 3 wyjątkowe, bezpłatne porady, jak zmniejszyć chroniczny ból stawów? Zapisz się - kliknij tutaj

Zwyrodnienie stawów, to inaczej zdeformowanie stawów. Jak rozpoznasz zwyrodnienia stawów kolanowych lub biodrowych?

Zwyrodnienie stawów
Bardzo często diagnozowanym typem zwyrodnienia stawów jest artroza. Ma ona charakter niezapalny, a to znaczy, że jej przyczyną nie był stan zapalny w obrębie stawów. Postępująca artroza powoduje niszczenie nie tylko samego stawu, ale także kości, więzadeł, ścięgien i mięśni. Pamiętaj, że przyczyną zwyrodnienia stawów może być także proces zapalny, wówczas w obrębie stawów postępuje nadprodukcja komórek zapalnych.

W przypadku zwyrodnienia stawów obserwuje się zanikanie i "rozmiękczanie" chrząstki. Pojawiają się w niej otwory, które wraz z upływem czasu stają się coraz większe. Chrząstka odnawia się, ale nie czyni tego w prawidłowy sposób, co dodatkowo pogarsza stan stawów. Miejscowo pozostaje zbyt twarda, a w innych obszarach, niedostatecznie odporna. Całość stawu, wraz z kośćmi zaczyna się deformować. Niektóre jego elementy wykraczają poza właściwy dla siebie obszar, ocierają się o kości pozbawione wystarczającej ilości chrząstki szklistej i powodują, że odczuwasz silny ból.

Zwyrodnienie stawów - objawy
Jeżeli obserwujesz, któryś poniższych objawów, powinieneś powiadomić o nim swojego lekarza. Typowe objawy zwyrodnienia stawów to:
* Bóle stawów, występujące w sposób ciągły, lub okazjonalny
* Sztywność stawów
* Obrzęk stawów
* Słyszalne przesunięcia stawów w trakcie ruchu (trzeszczenie, przeskok)

Dlaczego zwyrodnienia najczęściej dotyczą stawu kolanowego i biodrowego?
Ponieważ zarówno staw kolanowy, jak i biodrowy są najbardziej obciążane w trakcie koniecznej aktywności ruchowej, jaką jest chodzenie. Zwyrodnienie stawu kolanowego lub biodrowego w znaczący sposób upośledza sprawność ruchową.

Zwyrodnienia stawów kolanowych - objawy
Objawy to głównie bóle stawów kolanowych, ich sztywność i opuchlizna. Wówczas możesz odczuwać trudności w poruszaniu się. Szczególnie w sytuacjach takich jak: wchodzenie, lub schodzenie po schodach, czy korzystanie z wanny.

Zwyrodnienia stawów biodrowych - objawy
Podstawowym objawem są bóle stawów biodrowych, oraz ich sztywność. Ból możesz odczuwać także na wysokości ud, pachwin, pośladków, a także w kolanach. W przypadku zwyrodnienia stawu biodrowego, codzienne czynności stają się zdecydowanie trudniejsze. Nie możesz się z łatwością schylić, boisz się samodzielnie zejść po schodach, czy wziąć kąpiel w wannie.

Chcesz otrzymać 3 wyjątkowe, bezpłatne porady, jak zmniejszyć chroniczny ból stawów? Zapisz się - kliknij tutaj
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl