Mapa strony
Swędzenie, pieczenie, stan zapalny pochwy - czy to grzybica

Swędzenie, pieczenie, stan zapalny pochwy - czy to grzybica

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Jeśli dokucza ci swędzenie, pieczenie okolic intymnych i obserwujesz u siebie zmianę w kolorze i zapachu wydzieliny - zwykle w pierwszej kolejności zastanawiasz się, czy jest to grzybica.

Okazuje się jednak, że nie zawsze te przykre dolegliwości zwiastują grzybicę pochwy, czyli zakażenie wywoływane przez grzyby z rodziny Candida. U wielu kobiet dochodzi do poważniejszych infekcji, które nieleczone mogą przyczynić się do wystąpienia poważnych powikłań, w tym nawet niepłodności.

Jeśli pomimo prawidłowej higieny intymnej odczuwasz swędzenie i pieczenie pochwy, w pierwszej kolejności oceń wygląd i zapach wydzieliny z dróg rodnych. Jeśli upławy są białe i przypominają swoim wyglądem twarożek - prawdopodobnie doszło do zakażenia grzybiczego. Natomiast wydzielina: żółtozielona, podbarwiona krwią, czy ropą może świadczyć o stanie zapalnym pochwy, czy chorobach przenoszonych drogą płciową (chlamydioza, rzęsistkowica).

Pamiętaj, że każda zmiana barwy, czy zapachu wydzieliny z pochwy wymaga konsultacji u lekarza ginekologa. Nawet powszechnie występującej u kobiet grzybicy nie powinnaś bagatelizować. Nieleczone lub źle leczone infekcje intymne mogą skutkować częstymi nawrotami przykrych dolegliwości i ryzykiem wystąpienia powikłań, takich jak:
* zmiany w obrębie tkanek błony śluzowej macicy,
* niepłodność,
* zapalenie narządów miednicy mniejszej (macicy, jajników, jajowodów, pochwy),
* nawracające infekcje pęcherza moczowego.

Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl