* niepłodności,
* schorzeń narządów miednicy mniejszej (zapalenia pochwy, macicy, jajników).
* infekcji dolnych dróg moczowych.
Jeśli zauważysz u siebie obfite białe, gęste upławy, przypominające swoim wyglądem twarożek, o nieprzyjemnym zapachu, którym towarzyszy świąd i pieczenie okolic intymnych - koniecznie udaj się do lekarza ginekologa.
W leczeniu zakażeń grzybiczych pochwy (kandydozy) najczęściej stosuje się maści i kremy przeciwgrzybiczne - z nystatyną, mikonazolem, klotrimazolem, czy butakonazolem, które zwalczają grzyby chorobotwórcze, jednocześnie łagodząc podrażnioną błonę śluzową okolic intymnych. Niezwykle ważne jest przestrzeganie czasu trwania leczenia. Dlatego też, jeśli cierpisz na grzybicę pochwy, stosuj wszystkie przepisane leki tak długo, jak zalecił ci lekarz. Nie odstawiaj leków po zauważeniu poprawy, gdyż może to skutkować nawrotem choroby.
Pomocniczo w celu leczenia zakażenia grzybiczego pochwy, lekarz może zalecić ci stosowanie dopochwowych glubulek z pałeczkami kwasu mlekowego, które przywracając fizjologiczne pH, stwarzają niekorzystne warunki do rozwoju grzybów.
W czasie trwania leczenia kandydozy pochwy zadbaj o higienę intymną. Całkowicie zrezygnuj ze stosowania mydła, które zmieniając fizjologiczne środowisko pochwy, przyczynia się do rozwoju infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Dlatego też sięgaj po hipoalergiczne żele i płyny do higieny intymnej, których skład został tak opracowany, aby podtrzymywać kwaśny odczyn pochwy. W podróży, czy pracy możesz stosować odświeżające chusteczki przeznaczone do higieny intymnej, które pozwolą ci się szybko odświeżyć.
Nie zapominaj również o zakładaniu każdego dnia świeżej, bawełnianej, niezbyt obcisłej bielizny.
Na czas trwania leczenia oraz tuż po jego zakończeniu, zrezygnuj z pływania na basenie, korzystania z sauny, staraj się również stosować papierowe nakładki na muszlę sedesową podczas korzystania z publicznych toalet. Pamiętaj, że miejsca te są doskonałym siedliskiem grzybów chorobotwórczych, będących główną przyczyną zakażeń pochwy.