Upławy w ciąży - czy zawsze są niebezpieczne

Upławy w ciąży - czy zawsze są niebezpieczne

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Kiedy jesteś w ciąży, zwykle bacznie obserwujesz wszystkie zmiany zachodzące w twoim organizmie. Dla wielu kobiet upławy w ciąży są niepokojące, jednak czy na pewno są one zawsze niebezpieczne dla przyszłej mamy?

W okresie ciąży obserwuje się u kobiet zwiększoną produkcję śluzu, który ma chronić drogi rodne kobiety przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. U kobiety ciężarnej dochodzi do silnego ukrwienia tkanek dróg rodnych, co przyczynia się także do nasilonej produkcji wydzieliny.

Jeśli będąc w ciąży zauważysz u siebie intensywną wydzielinę (upławy), w pierwszej kolejności oceń jej barwę oraz zapach. Upławy białe lub przezroczyste o niezbyt gęstej konsystencji i lekko kwaśnym zapachu to nic innego jak fizjologiczny śluz zdrowej, przyszłej mamy. W takiej sytuacji przede wszystkim zadbaj o właściwą higienę intymną (stosuj płyny, żele lub chusteczki do higieny intymnej) oraz stosuj wkładki higieniczne, które zapewnią ci komfort i uczucie świeżości. Pod żadnym pozorem nie aplikuj tamponów, gdyż mogą przyczynić się do rozwoju infekcji pochwy.

Pamiętaj, że wydzielina z pochwy o zmienionym kolorze (żółtym, zielonym, szarym, podbarwionym krwią) lub zapachu oraz towarzyszące: świąd, pieczenie, czy ból brzucha są wyraźnym sygnałem infekcji dróg rodnych. Jeśli zauważysz zmianę w wyglądzie, zapachu lub konsystencji upławów, udaj się do lekarza ginekologa, który na podstawie przeprowadzonego badania i wymazu bakteryjnego będzie mógł określić przyczynę nieprzyjemnej dolegliwości.

Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl