Jak łagodzić suchość pochwy

Jak łagodzić suchość pochwy

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Jeśli cierpisz na suchość pochwy, a stosunek seksualny kojarzy ci się z bólem i otarciami, postaraj się zwalczyć tę przykrą dolegliwość, gdyż oprócz dyskomfortu, brak prawidłowego nawilżenia pochwy może również skutkować zwiększoną podatnością na infekcje intymne.

Na suchość pochwy cierpią najczęściej kobiety w wieku okołomenopauzalalnym, kiedy obniżony poziom żeńskich hormonów płciowych (estrogenów) skutkuje zmniejszonym nawilżeniem pochwy. Wiele kobiet tuż po menstruacji odczuwa suchość pochwy. Także panie stosujące doustną antykoncepcję hormonalną mogą cierpieć na suchość pochwy.

Suchość pochwy możesz łagodzić stosując nawilżające żele intymne, na bazie wody, czy silikonu (wolniej wysychające), które zapobiegają podrażnieniom i otarciom oraz zwiększają doznania podczas stosunku seksualnego. Pamiętaj, aby zaopatrywać się w żele z pewnych źródeł. Kupując żel intymny w aptece lub drogerii masz pewność, że nie zmniejsza on skuteczności mechanicznej antykoncepcji (prezerwatywy).

Jeśli jesteś w wieku okołomenopauzalnym, możesz również porozmawiać ze swoim lekarzem ginekologiem o hormonalnej terapii zastępczej, która będzie łagodziła nieprzyjemne dolegliwości okresu przekwitania, w tym suchość pochwy.

U kobiet w młodym wieku, stosujących doustną antykoncepcję hormonalną także może pojawić się problem suchości pochwy i spadku libido. Jeśli jesteś w takiej sytuacji, skonsultuj się z lekarzem. Prawdopodobnie nowy preparat antykoncepcyjny powinien rozwiązać twój problem.

Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl