Menopauza a ciąża

Menopauza a ciąża

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Jeśli zbliżasz się do okresu przekwitania, na pewno zależy ci, aby mieć całkowitą kontrolę nad planowaniem rodziny. Wiele kobiet w okresie przekwitania marzy o dziecku. Inne znów zastanawiają się, czy należy się nadal zabezpieczać, aby uchronić się przed nieplanowaną ciążą. Jednak, czy w okresie menopauzy jest możliwe, aby dojrzała kobieta zaszła w ciążę?

Okazuje się, że istnieje pewne prawdopodobieństwo zajścia w ciążę nawet we wczesnym okresie menopauzy. Zmiany hormonalne zachodzące w organizmie dojrzałej kobiety powodują wystąpienie zaburzeń miesiączkowania, aż do całkowitego zaniku owulacji i comiesięcznych krwawień. Jednak planując rodzinę, warto pamiętać, że występowanie charakterystycznych objawów w postaci: napadów gorąca, intensywnego pocenia się, suchości pochwy, rozdrażnienia, czy płaczliwości wcale nie muszą oznaczać zahamowania jajeczkowania. We wczesnym okresie klimakterium zdarzają się również cykle owulacyjne, podczas których może dojść do zapłodnienia.

Pamiętaj jednak, że zajście w ciążę w tak późnym wieku może niekorzystnie wpływać nie tylko na zdrowie przyszłej mamy, ale również rozwijającego się w jej łonie maleństwa.

Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl