Jakie zioła mogą być stosowane w łagodzeniu objawów menopauzy?
W łagodzeniu dolegliwości towarzyszących menopauzie najczęściej stosuje się u kobiet hormonalną terapię zastępczą (HTZ), polegającą na podawaniu preparatów estrogenowych. Niestety leki hormonalne nie każdej kobiecie służą, nie zawsze też można je stosować. Pamiętaj, że wyraźnym przeciwwskazaniem do HTZ są: rak piersi, rak szyjki macicy, krwawienia z dróg rodnych bez zdiagnozowanej przyczyny, choroba zakrzepowo - zatorowa oraz niewydolność wątroby. Kiedy terapia hormonalna jest przeciwwskazana, bądź po prostu preferujesz naturalne sposoby łagodzenia dolegliwości okresu okołomenopauzalnego, sięgaj po preparaty na bazie surowców naturalnych:
* Soi - zawierającej fitoestrogeny, czyli związki pochodzenia naturalnego o
działaniu podobnym do żeńskich hormonów płciowych (estrogenów). Stosowanie preparatów z fitoestrogenami jest niezwykle pomocne w łagodzeniu nieprzyjemnych dolegliwości (napadów gorąca, nadmiernej potliwości).
* Pluskwicy groniastej - której korzeń jest cennym źródłem związków naśladujących działanie estrogenów w organizmie. Stosowanie preparatów zawierających wyciąg z pluskwicy groniastej pomaga skutecznie łagodzić dolegliwości okresu menopauzy.
* Kozłka lekarskiego, melisy, szyszek chmielu - zwłaszcza, jeśli cierpisz na problemy
z zasypianiem, często budzisz się w nocy, a w dzień jesteś niespokojna i rozdrażniona. Surowce te będą działać łagodnie uspokajająco, dzięki czemu poczujesz się mniej nerwowa, rzadziej też będą ci dokuczać gwałtowne zmiany nastroju i problemy z zasypianiem.
Jak uchronić sylwetkę przed zbędnymi kilogramami?
W okresie przekwitania tempo przemiany materii może się znacznie zmniejszyć, a w konsekwencji możesz szybciej przybierać na wadze. Aby uchronić się przed tyciem stosuj zbilansowaną dietę, bogatą przede wszystkim w błonnik, warzywa i owoce. Unikaj słodyczy, słodzonych napojów, produktów typu fast - food, które są najczęstszą przyczyną tycia. W trosce o swoje serce, sylwetkę oraz doskonałe samopoczucie, zadbaj również o systematyczną aktywność fizyczną. Tak na prawdę wystarczy biegać, pływać, czy po prostu spacerować kilka razy w tygodniu po pół godziny, aby poczuć się znacznie lepiej.
Czy odpowiednia dieta ma wpływ na przebieg menopauzy?
Zmniejszony poziom żeńskich hormonów płciowych w okresie okołomenopauzalnym może zwiększać ryzyko zachorowania na osteoporozę u kobiet. Dlatego pamiętaj, aby w twojej diecie nie zabrakło także wapnia, których doskonałym źródłem jest nabiał (sery białe i żółte, mleko i jego przetwory, jaja).