Andropauza - objawy i leczenie

Andropauza - objawy i leczenie

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Andropauza to nic innego jak przekwitanie u mężczyzn, a więc okres przejściowy między wiekiem dojrzałym, a wczesną starością, występujący najczęściej w wieku 45-50 lat. U kobiet wyraźnym sygnałem przekwitania jest ustanie miesiączkowania, na skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie. U mężczyzn andropauza również związana jest ze spadkiem poziomu hormonów płciowych (testosteronu), jednak jej objawy są znacznie mniej charakterystyczne i obejmują najczęściej:
* częste zmiany nastroju,
* uczucie zmęczenia,
* problemy ze snem,
* obniżenie popędu seksualnego,
* zmniejszenie masy mięśniowej,
* tendencje do tycia,
* nasiloną utratę włosów.
Andropauza wcale nie musi oznaczać utraty pewności siebie, atrakcyjności oraz aktywności seksualnej u mężczyzny. Jeśli jednak objawy andropauzy są dokuczliwe i nieakceptowane przez mężczyznę, lekarz po przeprowadzeniu wywiadu oraz badań może zalecić leczenie w formie terapii hormonalnej. Podawanie testosteronu pozwala złagodzić objawy towarzyszące andropauzie, dzięki czemu mężczyzna czuje się znacznie lepiej nie tylko fizycznie, ale również psychicznie.

Doskonałym sposobem na łagodzenie objawów andropauzy jest nie tylko leczenie hormonalne, ale również wprowadzenie zdrowego stylu życia. Właściwa dieta, regularna aktywność fizyczna na świeżym powietrzu oraz zrezygnowanie z używek (kawa, papierosy) pozwalają poczuć się lepiej nawet w okresie męskiego klimakterium.

Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl