Przekwitanie u kobiet - leczenie i łagodzenie objawów
mgr farmacji Małgorzata KrukSkuteczną metodą łagodzenia dolegliwości towarzyszących przekwitaniu jest hormonalna terapia zastępcza, przepisywana przez lekarza ginekologa. Celem leczenia hormonalnego jest podwyższenie (obniżonego na skutek menopauzy) poziomu żeńskich hormonów płciowych (estrogenów), dzięki czemu objawy klimakterium będą przez ciebie mniej odczuwane. Pamiętaj jednak, że leczenie hormonalne w okresie przekwitania nie jest pozbawione przeciwwskazań oraz działań niepożądanych, dlatego też przed rozpoczęciem terapii porozmawiaj ze swoim lekarzem i przedstaw swoje wątpliwości, a w czasie leczenia bacznie obserwuj swój organizm.
Skuteczną alternatywą leczenia przekwitania u kobiet jest stosowanie preparatów na menopauzę na bazie naturalnych składników, zawierających tzw. fitoestrogeny, a więc związki wykazujące podobne działanie jak estrogeny, których obniżony poziom w organizmie kobiety w okresie menopauzy jest odpowiedzialny za występowanie nieprzyjemnych dolegliwości. Soja - zarówno jako składnik preparatów ziołowych, czy element zbilansowanej diety jest doskonałym źródłem fitoestrogenów. Pamiętaj, że nie tylko terapia hormonalna, ale również środki ziołowe wykazują korzystne działanie na organizm przekwitającej kobiety, łagodząc objawy klimakterium. Należy jednak pamiętać, że terapia hormonalna działa o wiele szybciej niż terapia ziołami i znosi objawy skuteczniej. Na przykład przy stosowaniu zioła o nazwie Cimicifuga racemosa (pluskwica groniasta) uderzenia gorąca mogą się zmniejszyć o kilkadziesiąt procent, ale nie oznacza to, że znikną całkowicie.
W zwalczaniu nieprzyjemnych dolegliwości okresu menopauzy nieoceniona jest również zbilansowana dieta oraz regularna aktywność fizyczna, które pozwalają zadbać o twoją szczupłą sylwetkę i doskonałe samopoczucie na co dzień.