Suchy i mokry kaszel u niemowląt i noworodka

Suchy i mokry kaszel u niemowląt i noworodka

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Kaszel to częsty objaw infekcji górnych dróg oddechowych (przeziębienia). Jest dolegliwością niezwykle męczącą dla noworodka, czy niemowlęcia, gdyż utrudnia oddychanie, osłabia malucha i nie pozwala spokojnie przespać całej nocy.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje kaszlu towarzyszące przeziębieniu.
* Kaszel mokry - czyli inaczej produktywny. U dużych dzieci i dorosłych przebiega z odkrztuszaniem gęstej wydzieliny. Natomiast noworodki i niemowlęta najczęściej połykają flegmę, przez co istnieje duże ryzyko zapalenia oskrzeli oraz płuc. Przy połykaniu wydzieliny mogą nastąpić również wymioty.
* Kaszel suchy - uporczywy i męczący, będący najczęściej skutkiem podrażnienia błony śluzowej gardła.
U noworodka decyzję o podaniu leków na kaszel może podjąć jedynie lekarz pediatra. Swojemu maleństwu możesz pomóc stosując proste zabiegi pielęgnacyjne:
* nawilżając powietrze,
* delikatnie oklepując plecki dziecka kilka razy dziennie (przy mokrym kaszlu),
* regularnie pojąc dziecko.
W przypadku mokrego kaszlu, dziecku powyżej 6 miesiąca życia możesz podać syrop z bromheksyną (substancją rozrzedzającą wydzielinę w drogach oddechowych i ułatwiającą jej usuwanie).
Pamiętaj, że intensywny kaszel, trudności w oddychaniu, zasinienie twarzy oraz wysoka gorączka u tak małego dziecka są bezwzględną koniecznością do pilnej wizyty u lekarza.

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl