Mapa strony
Czy oczyszczanie (płukanie) wspomaga leczenie zatok

Czy oczyszczanie (płukanie) wspomaga leczenie zatok

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Płukanie zatok nie jest łatwe w wykonaniu. Zwłaszcza jeśli mamy na myśli właściwe płukanie, a nie tylko zaaplikowanie roztworu wody morskiej. Jak powinno wyglądać prawidłowe płukanie zatok?

Płukanie zatok
W przypadku płukania zatok stosuje się izotoniczne roztwory chlorku sodu. Gotowe preparaty zawierające chlorek sodu w stężeniu 0,9% (w pojemnikach po 250, 500 ml, ale również w ampułkach po 5 lub 10 ml) są dostępne na receptę. Natomiast spray z roztworem wody morskiej można zastosować do oczyszczenia nosa. W przypadku płukania zatok spray raczej się nie sprawdzi, bo dostarcza za mało roztworu w każdym rozpyleniu, aby mógł się przedostać do drugiego nozdrza.
Płukanie polega na wprowadzeniu roztworu jednym otworem nozdrzy i wypuszczeniu jej drugim nozdrzem. W trakcie tego procesu nie powinieneś rozmawiać, ani śmiać się. Głowę musisz przechylić nad umywalką, tak aby była skierowana w dół. Następnie lekko odchylić głowę, tak aby prawe nozdrze znalazło się nieco wyżej i do niego wlać niewielką ilość płynu. Płyn w tej pozycji powinien swobodnie przepłynąć do drugiego nozdrza i wylać się do umywalki. Przepływający przez zatoki płyn wypłukuje zalegającą wydzielinę. Po zakończeniu płukania powinieneś delikatnie wydmuchać nos.

Oczyszczenie nosa (zatok)
Do oczyszczania nosa stosuje się głównie spraye zawierające roztwór wody morskiej (izotoniczny lub hipertoniczny roztwór chlorku sodu). Aplikacja polega na rozpyleniu roztworu wewnątrz nosa. Działanie soli fizjologicznej polega na nawilżaniu śluzówki i rozrzedzaniu wydzieliny. Stosowanie sprayu do oczyszczania nosa jest wskazane, jako uzupełnienie leczenia wszelkich infekcji dróg oddechowych.
Pomocą przy problemach z zatokami mogą być nawilżacze powietrza, ponieważ suche powietrze może podrażniać chore zatoki. Poniżej ciekawe oferty nawilżaczy dostępnych na rynku.

Oceny i komentarze (0) - Czy oczyszczanie (płukanie) wspomaga leczenie zatok

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

Pain Gone na bóle różnego pochodzenia

Technika prądów Tens znana, stosowana w medycynie i wykorzystana w tym urządzeniu, jest to przenośny generator prądu Tens, myślę że nie jeden pacjent byłby zadowolny gdyby lekarz przepisał mu takie urządzenie, które nie ma skutków ubocznych jak leki przeciwbólowe.
14-05-2014 14:40
Dodał: ola37

URZĄDZENIE PRZECIWBÓLOWE PAIN GONE

http://paingone.
14-05-2014 14:47
Dodał: ola37

Omega 3 - który preparat najtańszy?

Jesli stosujecie omega 3 albo kupujecie dla dzieci, to pewnie już się zorientowaliscie ze ceny mogą być bardzo rózne, szczególnie tych preparatów dla dzieci.
17-07-2015 18:37
Dodał: Mirka72

Śmieszności, dowcipy

Może dobrze byłoby popisać coś co lekko odwróci myśli od kłopotów ze zdrowiem.
30-11-2015 13:54
Dodał: koptymista

Problemy ze snem.

Witam, od tygodnia nie mogę zasnąć, mam problemy ze snem, problemy z zasypianiem a jeśli już to wybudzam sie co dwie godziny i dalej to samo.
12-08-2016 11:10
Dodał: Marita

Krem do protez

Zostałam właśnie nową posiadaczka protezy i mam pytanie jakich środków używacie do czyszczenia i którego kremu do protez,bo na rynku jest tego bardzo dużo,ostatnio widziałam w aptece ulotkę kin oro ma ktoś jakieś doświadczenia z tą firmą?.
21-10-2016 08:30
Dodał: Maria55

zamienniki do drukarki

Używacie zamienników do drukarki? Jeśli tak to jakich, jeśli nie to dlaczego nie?.
29-12-2016 21:21
Dodał: dodi
copyright by Vivamax 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl