Mapa strony
Czy oczyszczanie (płukanie) wspomaga leczenie zatok

Czy oczyszczanie (płukanie) wspomaga leczenie zatok

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Płukanie zatok nie jest łatwe w wykonaniu. Zwłaszcza jeśli mamy na myśli właściwe płukanie, a nie tylko zaaplikowanie roztworu wody morskiej. Jak powinno wyglądać prawidłowe płukanie zatok?

Płukanie zatok
W przypadku płukania zatok stosuje się izotoniczne roztwory chlorku sodu. Gotowe preparaty zawierające chlorek sodu w stężeniu 0,9% (w pojemnikach po 250, 500 ml, ale również w ampułkach po 5 lub 10 ml) są dostępne na receptę. Natomiast spray z roztworem wody morskiej można zastosować do oczyszczenia nosa. W przypadku płukania zatok spray raczej się nie sprawdzi, bo dostarcza za mało roztworu w każdym rozpyleniu, aby mógł się przedostać do drugiego nozdrza.
Płukanie polega na wprowadzeniu roztworu jednym otworem nozdrzy i wypuszczeniu jej drugim nozdrzem. W trakcie tego procesu nie powinieneś rozmawiać, ani śmiać się. Głowę musisz przechylić nad umywalką, tak aby była skierowana w dół. Następnie lekko odchylić głowę, tak aby prawe nozdrze znalazło się nieco wyżej i do niego wlać niewielką ilość płynu. Płyn w tej pozycji powinien swobodnie przepłynąć do drugiego nozdrza i wylać się do umywalki. Przepływający przez zatoki płyn wypłukuje zalegającą wydzielinę. Po zakończeniu płukania powinieneś delikatnie wydmuchać nos.

Oczyszczenie nosa (zatok)
Do oczyszczania nosa stosuje się głównie spraye zawierające roztwór wody morskiej (izotoniczny lub hipertoniczny roztwór chlorku sodu). Aplikacja polega na rozpyleniu roztworu wewnątrz nosa. Działanie soli fizjologicznej polega na nawilżaniu śluzówki i rozrzedzaniu wydzieliny. Stosowanie sprayu do oczyszczania nosa jest wskazane, jako uzupełnienie leczenia wszelkich infekcji dróg oddechowych.
Pomocą przy problemach z zatokami mogą być nawilżacze powietrza, ponieważ suche powietrze może podrażniać chore zatoki. Poniżej ciekawe oferty nawilżaczy dostępnych na rynku.

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl