Mapa strony
Czy oczyszczanie (płukanie) wspomaga leczenie zatok

Czy oczyszczanie (płukanie) wspomaga leczenie zatok

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Płukanie zatok nie jest łatwe w wykonaniu. Zwłaszcza jeśli mamy na myśli właściwe płukanie, a nie tylko zaaplikowanie roztworu wody morskiej. Jak powinno wyglądać prawidłowe płukanie zatok?

Płukanie zatok
W przypadku płukania zatok stosuje się izotoniczne roztwory chlorku sodu. Gotowe preparaty zawierające chlorek sodu w stężeniu 0,9% (w pojemnikach po 250, 500 ml, ale również w ampułkach po 5 lub 10 ml) są dostępne na receptę. Natomiast spray z roztworem wody morskiej można zastosować do oczyszczenia nosa. W przypadku płukania zatok spray raczej się nie sprawdzi, bo dostarcza za mało roztworu w każdym rozpyleniu, aby mógł się przedostać do drugiego nozdrza.
Płukanie polega na wprowadzeniu roztworu jednym otworem nozdrzy i wypuszczeniu jej drugim nozdrzem. W trakcie tego procesu nie powinieneś rozmawiać, ani śmiać się. Głowę musisz przechylić nad umywalką, tak aby była skierowana w dół. Następnie lekko odchylić głowę, tak aby prawe nozdrze znalazło się nieco wyżej i do niego wlać niewielką ilość płynu. Płyn w tej pozycji powinien swobodnie przepłynąć do drugiego nozdrza i wylać się do umywalki. Przepływający przez zatoki płyn wypłukuje zalegającą wydzielinę. Po zakończeniu płukania powinieneś delikatnie wydmuchać nos.

Oczyszczenie nosa (zatok)
Do oczyszczania nosa stosuje się głównie spraye zawierające roztwór wody morskiej (izotoniczny lub hipertoniczny roztwór chlorku sodu). Aplikacja polega na rozpyleniu roztworu wewnątrz nosa. Działanie soli fizjologicznej polega na nawilżaniu śluzówki i rozrzedzaniu wydzieliny. Stosowanie sprayu do oczyszczania nosa jest wskazane, jako uzupełnienie leczenia wszelkich infekcji dróg oddechowych.

Oceny i komentarze (0) - Czy oczyszczanie (płukanie) wspomaga leczenie zatok

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

badania serca

Czy badania serca można wykonywać w domu? Od pewnego czasu miewam kłucia w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem.
20-01-2014 16:07
Dodał: Zana

Łagodne środki na katar

Jakie znacie łagodne środki na katar? Nie zależy mi na leczeniu objawów tylko przyczyn.
11-04-2014 11:41
Dodał: Amuratu

urządzenie na alergię AllerDMc

http://inovmed.
14-05-2014 14:27
Dodał: ola37

Pain Gone na bóle różnego pochodzenia

Technika prądów Tens znana, stosowana w medycynie i wykorzystana w tym urządzeniu, jest to przenośny generator prądu Tens, myślę że nie jeden pacjent byłby zadowolny gdyby lekarz przepisał mu takie urządzenie, które nie ma skutków ubocznych jak leki przeciwbólowe.
14-05-2014 14:40
Dodał: ola37

URZĄDZENIE PRZECIWBÓLOWE PAIN GONE

http://paingone.
14-05-2014 14:47
Dodał: ola37

Porada potencja

Witam ostatnio znalazłem w sieci środek na potencje Stinamol zacząłem już kurację i jestem ciekawy czy ktoś jeszcze go stosował lub stosuje.
21-10-2014 12:40
Dodał: Tomek321

Go man na erekcję. Czy ktoś używał?

Witam.
15-01-2015 07:55
Dodał: tomek87
copyright by Vivamax 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl