Mapa strony
Zapalenie zatok (przewlekłe zapalenie zatok) - zatoki objawy

Zapalenie zatok (przewlekłe zapalenie zatok) - zatoki objawy

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Zapalenie zatok to problem, który może nawracać i powodować poważne konsekwencje, jeżeli nie wyleczysz go właściwie. Czym jest zapalenie zatok? Jak się objawia?

Zapalenie zatok - podział ze względu na typ zatok
Mówiąc o zapaleniu zatok, mamy na myśli obecność stanu zapalnego w obrębie którejś z zatok przynosowych. Do zatok przynosowych zaliczamy zatoki: czołowe, sitowe, klinowe i szczękowe. Stan zapalny może być spowodowany wniknięciem bakterii, wirusów lub grzybów do naszego organizmu.

Zapalenie zatok - podział ze względu na typ zapalenia
Nie każde zapalenie ma jednakowy przebieg, dlatego też wyodrębniono trzy rodzaje stanów zapalnych zatok: ostre, nawracające i przewlekłe. Czym się one różnią między sobą? Otóż, ostre zapalenie zatok zwykle trwa nie dłużej niż trzy tygodnie i nie powoduje utrudnień dla zatok w powrocie do ich normalnego stanu. Nawracające zapalenie zatok, jak sama nazwa wskazuje, to występowanie stanu zapalnego zatok naprzemiennie ze stanem prawidłowym. Jest ono diagnozowane, gdy stan zapalny pojawił się co najmniej cztery razy w przeciągu jednego roku. Zwykle nie wpływa destrukcyjnie na stan śluzówki. Największe zagrożenie dla błony śluzowej wyścielającej nos oraz światło zatok, stanowi przewlekłe zapalenie zatok. Zmiany jakie powoduje przewlekłe zapalenie zatok są widoczne w trakcie badania tomograficznego (tomografia komputerowa zatok). To schorzenie jest diagnozowane wówczas, gdy stan zapalny utrzymuje się przez co najmniej sześć tygodni i pojawia się ponad cztery razy do roku.

Zapalenie zatok - objawy
Zapalenie zatok objawia się przede wszystkim niedrożnością nosa (katarem), bólem twarzy lub głowy i gorączką. Objawy zapalenia zatok, to także kaszel, zatkanie ucha, zmęczenie, ból zębów, lub gardła. Skoro występuje katar, to możesz mieć trudności z właściwym funkcjonowaniem węchu.
Zapalenia zatok - powikłania
Nieleczone zapalenie zatok może spowodować rozwój powikłań w postaci zapalenia zatok określanych jako oczodołowe, lub wewnątrzczaszkowe. Należą do nich schorzenia o bardzo poważnych konsekwencjach. Do powikłań oczodołowych zaliczamy: ropień (nad woreczkiem łzowym, lub we wnętrzu oczodołu), "przebicie" zatoki czołowej, ropowicę oczodołu, zespół szczytu oczodołu, oraz pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego. Do powikłań wewnątrzczaszkowych zaliczamy: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie szpiku kości czaszki, ropień pod- i nadtwardówkowy oraz ropień mózgu, a także zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej.
Pomocą przy problemach z zatokami mogą być nawilżacze powietrza, ponieważ suche powietrze może podrażniać chore zatoki. Poniżej ciekawe oferty nawilżaczy dostępnych na rynku.

Oceny i komentarze (0) - Zapalenie zatok (przewlekłe zapalenie zatok) - zatoki objawy

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

Śmieszności, dowcipy

Może dobrze byłoby popisać coś co lekko odwróci myśli od kłopotów ze zdrowiem.
30-11-2015 13:54
Dodał: koptymista

Problemy ze snem.

Witam, od tygodnia nie mogę zasnąć, mam problemy ze snem, problemy z zasypianiem a jeśli już to wybudzam sie co dwie godziny i dalej to samo.
12-08-2016 11:10
Dodał: Marita

Krem do protez

Zostałam właśnie nową posiadaczka protezy i mam pytanie jakich środków używacie do czyszczenia i którego kremu do protez,bo na rynku jest tego bardzo dużo,ostatnio widziałam w aptece ulotkę kin oro ma ktoś jakieś doświadczenia z tą firmą?.
21-10-2016 08:30
Dodał: Maria55

zamienniki do drukarki

Używacie zamienników do drukarki? Jeśli tak to jakich, jeśli nie to dlaczego nie?.
29-12-2016 21:21
Dodał: dodi

dziecko się moczy

Dlaczego dziecko 6 letnie się moczy w nocy? Już kilka takich sytuacji było, czy to może być jakaś choroba?.
23-03-2018 09:47
Dodał: limka

co was najbardziej stresuje?

co was najbardziej stresuje i jakie macie swoje sposoby zeby stresować sie mniej?.
26-03-2018 11:17
Dodał: limka

błonnik na odchudzanie

Wspomagał się ktoś z Was przy odchudzaniu błonnikiem? Warto? Jakie daje efekty i który błonnik polecacie?.
04-04-2018 10:33
Dodał: limka
copyright by Vivamax 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl