Mapa strony
Zapalenie zatok (przewlekłe zapalenie zatok) - zatoki objawy

Zapalenie zatok (przewlekłe zapalenie zatok) - zatoki objawy

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Zapalenie zatok to problem, który może nawracać i powodować poważne konsekwencje, jeżeli nie wyleczysz go właściwie. Czym jest zapalenie zatok? Jak się objawia?

Zapalenie zatok - podział ze względu na typ zatok
Mówiąc o zapaleniu zatok, mamy na myśli obecność stanu zapalnego w obrębie którejś z zatok przynosowych. Do zatok przynosowych zaliczamy zatoki: czołowe, sitowe, klinowe i szczękowe. Stan zapalny może być spowodowany wniknięciem bakterii, wirusów lub grzybów do naszego organizmu.

Zapalenie zatok - podział ze względu na typ zapalenia
Nie każde zapalenie ma jednakowy przebieg, dlatego też wyodrębniono trzy rodzaje stanów zapalnych zatok: ostre, nawracające i przewlekłe. Czym się one różnią między sobą? Otóż, ostre zapalenie zatok zwykle trwa nie dłużej niż trzy tygodnie i nie powoduje utrudnień dla zatok w powrocie do ich normalnego stanu. Nawracające zapalenie zatok, jak sama nazwa wskazuje, to występowanie stanu zapalnego zatok naprzemiennie ze stanem prawidłowym. Jest ono diagnozowane, gdy stan zapalny pojawił się co najmniej cztery razy w przeciągu jednego roku. Zwykle nie wpływa destrukcyjnie na stan śluzówki. Największe zagrożenie dla błony śluzowej wyścielającej nos oraz światło zatok, stanowi przewlekłe zapalenie zatok. Zmiany jakie powoduje przewlekłe zapalenie zatok są widoczne w trakcie badania tomograficznego (tomografia komputerowa zatok). To schorzenie jest diagnozowane wówczas, gdy stan zapalny utrzymuje się przez co najmniej sześć tygodni i pojawia się ponad cztery razy do roku.

Zapalenie zatok - objawy
Zapalenie zatok objawia się przede wszystkim niedrożnością nosa (katarem), bólem twarzy lub głowy i gorączką. Objawy zapalenia zatok, to także kaszel, zatkanie ucha, zmęczenie, ból zębów, lub gardła. Skoro występuje katar, to możesz mieć trudności z właściwym funkcjonowaniem węchu.
Zapalenia zatok - powikłania
Nieleczone zapalenie zatok może spowodować rozwój powikłań w postaci zapalenia zatok określanych jako oczodołowe, lub wewnątrzczaszkowe. Należą do nich schorzenia o bardzo poważnych konsekwencjach. Do powikłań oczodołowych zaliczamy: ropień (nad woreczkiem łzowym, lub we wnętrzu oczodołu), "przebicie" zatoki czołowej, ropowicę oczodołu, zespół szczytu oczodołu, oraz pozagałkowe zapalenie nerwu wzrokowego. Do powikłań wewnątrzczaszkowych zaliczamy: zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie szpiku kości czaszki, ropień pod- i nadtwardówkowy oraz ropień mózgu, a także zakrzepowe zapalenie zatoki jamistej.
Pomocą przy problemach z zatokami mogą być nawilżacze powietrza, ponieważ suche powietrze może podrażniać chore zatoki. Poniżej ciekawe oferty nawilżaczy dostępnych na rynku.

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl