Mapa strony
Punkcja zatok, a balonikowanie zatok. Na czym polegają

Punkcja zatok, a balonikowanie zatok. Na czym polegają

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Na czym polega punkcja zatok? Czym jest balonikowanie zatok? W jakim celu wykonuje się takie czynności? Czy mogą pomóc w leczeniu chorych zatok?

Punkcja zatok
Punkcja zatok jest zabiegiem wykonywanym w gabinecie laryngologicznym. Celem tego zabiegu jest usunięcie zgromadzonej w zatokach ropnej wydzieliny. Wyróżniamy punkcję zatoki szczękowej, czołowej, klinowej. Nie wykonuje się natomiast punkcji zatok sitowych.

Jak przebiega zabieg punkcji zatok?
W przypadku punkcji zatok szczękowych, zabieg rozpoczyna się od znieczulenia miejscowego. Następnie lekarz za pomocą igły przebija ścianę zatoki w przewodzie nosowym dolnym. W kolejnym etapie zostaje wstrzyknięty roztwór soli fizjologicznej, która wypłukuje wydzielinę ropną. Spływającą poprzez nos lub gardło wydzielinę należy usunąć na zewnątrz.

W przypadku zatoki czołowej, w pierwszym etapie lekarz dokonuje znieczulenia ogólnego. Natomiast w przypadku zatoki klinowej, stosuje się punkcję za pomocą specjalnej kaniuli, która umożliwia odpływ wydzieliny.

Balonikowanie zatok
To nowoczesne podejście do niedrożności zatok. W trakcie zabiegu stosuje się specjalistyczny cewnik wraz z bardzo wytrzymałym balonikiem. Celem tego zabiegu jest opróżnienie zalegającej w zatokach wydzieliny.

Jak przebiega zabieg balonikowania zatok?
Zabieg dokonywany jest bez znieczulenia. Pacjent pozostaje w pozycji leżącej, a lekarz wprowadza do jego nozdrza cewnik z balonikiem. W kolejnym etapie, balonik zostaje wypełniony płynem o ustalonym ciśnieniu. Balonik wówczas się rozszerza i odblokowuje zatoki. Zalegająca wydzielina, która do tej pory nie mogła się wydostać na zewnątrz, bez problemu zostaje usunięta. Zabieg jest szybki i nie wymaga hospitalizacji. Zwykle niedługo po balonikowaniu możesz swobodnie oddychać i nie odczuwasz bólu.
Pomocą przy problemach z zatokami mogą być nawilżacze powietrza, ponieważ suche powietrze może podrażniać chore zatoki. Poniżej ciekawe oferty nawilżaczy dostępnych na rynku.

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl