Mapa strony
Zatoki - rodzaje (zatoki szczękowe, przynosowe i inne)

Zatoki - rodzaje (zatoki szczękowe, przynosowe i inne)

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Rozróżniamy pięć rodzajów określeń dla zatok: zatoki przynosowe, szczękowe, czołowe, klinowe i sitowe. Zgromadzone są w obrębie twarzy, ale w różnych jej przestrzeniach. Czy wszystkie są równie ważne?

Czym są zatoki?
Zatoki to znajdujące się w kościach twarzoczaszki, tak zwane przestrzenie pneumatyczne, (wypełnione sprzężonym powietrzem).

Jakie funkcje pełnią zatoki?
Zatoki pełnią przede wszystkim funkcję oddechową, rozumianą jako ogrzewanie i nawilżanie "wciąganego" powietrza, oraz wyrównywanie różnic ciśnienia powstałego podczas oddychania. Kolejną funkcją zatok jest ochrona mózgoczaszki przed urazami, a także zmniejszenie wagi szkieletu twarzoczaszki. Ponadto pełnią funkcję węchową, termoizolacyjną i fonetyczną, poprzez ochronę ucha wewnętrznego przed przewodzeniem własnego głosu drogą kostną.

Zatoki przynosowe
Stanowią najszersze pojęcie, ponieważ w ich skład wchodzą wszystkie wyżej wymienione zatoki. Można zatem uznać, że są one nadrzędną nazwa dla pozostałych.

Zatoki przynosowe można opisać jako wpuklenia błony śluzowej, "wrośnięte" od strony jamy nosowej, w otaczające kości. Charakteryzują się połączeniem z jamą nosową. Ich rozwój rozpoczyna się już w okresie płodowym (pierwsze powstają zatoki szczękowe), natomiast ostateczny etap rozwoju osiągają, między 10, a 20 rokiem życia człowieka.

Zatoki szczękowe
Kształt zatoki szczękowej można przyrównać do trójściennej piramidy. Zatoki szczękowe znajdują się po obu stronach trzonu szczęki, a swoim zasięgiem obejmują obszar sięgający pod łuk oczodołów oraz obszar przy nosie.

Zatoki czołowe
Znajdują się ponad oczodołami i mogą przyjmować różne kształty, a niekiedy mogą występować pojedynczo. Zatoki te uchodzą przez przewód nosowo-czołowy do dalszych struktur nosa, dzięki czemu, ewentualna wydzielina zapalna gromadząca się w zatokach, może swobodnie spłynąć. To właśnie zatoki czołowe są tak częstym powodem narzekań na ból zatok.

Zatoki klinowe
Zatoki klinowe znajdują się w trzonie kości klinowej. Kość klinowa natomiast graniczy z kością czołową. Zapalenie zatoki klinowej, z uwagi na jej niedużą odległość od mózgu może być bardzo niebezpieczne.

Zatoki sitowe, komórki sitowe
Komórki sitowe należą do najmniejszych zatok przynosowych. Zbudowane są z niewielkich jamek kostnych, dodatkowo jeszcze przedzielonych blaszkami kostnymi. Komórki sitowe są podstawą dla kości sitowej.

Pomocą przy problemach z zatokami mogą być nawilżacze powietrza, ponieważ suche powietrze może podrażniać chore zatoki. Poniżej ciekawe oferty nawilżaczy dostępnych na rynku.

Oceny i komentarze (0) - Zatoki - rodzaje (zatoki szczękowe, przynosowe i inne)

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

Śmieszności, dowcipy

Może dobrze byłoby popisać coś co lekko odwróci myśli od kłopotów ze zdrowiem.
30-11-2015 13:54
Dodał: koptymista

Problemy ze snem.

Witam, od tygodnia nie mogę zasnąć, mam problemy ze snem, problemy z zasypianiem a jeśli już to wybudzam sie co dwie godziny i dalej to samo.
12-08-2016 11:10
Dodał: Marita

Krem do protez

Zostałam właśnie nową posiadaczka protezy i mam pytanie jakich środków używacie do czyszczenia i którego kremu do protez,bo na rynku jest tego bardzo dużo,ostatnio widziałam w aptece ulotkę kin oro ma ktoś jakieś doświadczenia z tą firmą?.
21-10-2016 08:30
Dodał: Maria55

zamienniki do drukarki

Używacie zamienników do drukarki? Jeśli tak to jakich, jeśli nie to dlaczego nie?.
29-12-2016 21:21
Dodał: dodi

dziecko się moczy

Dlaczego dziecko 6 letnie się moczy w nocy? Już kilka takich sytuacji było, czy to może być jakaś choroba?.
23-03-2018 09:47
Dodał: limka

co was najbardziej stresuje?

co was najbardziej stresuje i jakie macie swoje sposoby zeby stresować sie mniej?.
26-03-2018 11:17
Dodał: limka

błonnik na odchudzanie

Wspomagał się ktoś z Was przy odchudzaniu błonnikiem? Warto? Jakie daje efekty i który błonnik polecacie?.
04-04-2018 10:33
Dodał: limka
copyright by Vivamax 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl