Mapa strony
Zatoki - rodzaje (zatoki szczękowe, przynosowe i inne)

Zatoki - rodzaje (zatoki szczękowe, przynosowe i inne)

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Rozróżniamy pięć rodzajów określeń dla zatok: zatoki przynosowe, szczękowe, czołowe, klinowe i sitowe. Zgromadzone są w obrębie twarzy, ale w różnych jej przestrzeniach. Czy wszystkie są równie ważne?

Czym są zatoki?
Zatoki to znajdujące się w kościach twarzoczaszki, tak zwane przestrzenie pneumatyczne, (wypełnione sprzężonym powietrzem).

Jakie funkcje pełnią zatoki?
Zatoki pełnią przede wszystkim funkcję oddechową, rozumianą jako ogrzewanie i nawilżanie "wciąganego" powietrza, oraz wyrównywanie różnic ciśnienia powstałego podczas oddychania. Kolejną funkcją zatok jest ochrona mózgoczaszki przed urazami, a także zmniejszenie wagi szkieletu twarzoczaszki. Ponadto pełnią funkcję węchową, termoizolacyjną i fonetyczną, poprzez ochronę ucha wewnętrznego przed przewodzeniem własnego głosu drogą kostną.

Zatoki przynosowe
Stanowią najszersze pojęcie, ponieważ w ich skład wchodzą wszystkie wyżej wymienione zatoki. Można zatem uznać, że są one nadrzędną nazwa dla pozostałych.

Zatoki przynosowe można opisać jako wpuklenia błony śluzowej, "wrośnięte" od strony jamy nosowej, w otaczające kości. Charakteryzują się połączeniem z jamą nosową. Ich rozwój rozpoczyna się już w okresie płodowym (pierwsze powstają zatoki szczękowe), natomiast ostateczny etap rozwoju osiągają, między 10, a 20 rokiem życia człowieka.

Zatoki szczękowe
Kształt zatoki szczękowej można przyrównać do trójściennej piramidy. Zatoki szczękowe znajdują się po obu stronach trzonu szczęki, a swoim zasięgiem obejmują obszar sięgający pod łuk oczodołów oraz obszar przy nosie.

Zatoki czołowe
Znajdują się ponad oczodołami i mogą przyjmować różne kształty, a niekiedy mogą występować pojedynczo. Zatoki te uchodzą przez przewód nosowo-czołowy do dalszych struktur nosa, dzięki czemu, ewentualna wydzielina zapalna gromadząca się w zatokach, może swobodnie spłynąć. To właśnie zatoki czołowe są tak częstym powodem narzekań na ból zatok.

Zatoki klinowe
Zatoki klinowe znajdują się w trzonie kości klinowej. Kość klinowa natomiast graniczy z kością czołową. Zapalenie zatoki klinowej, z uwagi na jej niedużą odległość od mózgu może być bardzo niebezpieczne.

Zatoki sitowe, komórki sitowe
Komórki sitowe należą do najmniejszych zatok przynosowych. Zbudowane są z niewielkich jamek kostnych, dodatkowo jeszcze przedzielonych blaszkami kostnymi. Komórki sitowe są podstawą dla kości sitowej.

Oceny i komentarze (0) - Zatoki - rodzaje (zatoki szczękowe, przynosowe i inne)

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

badania serca

Czy badania serca można wykonywać w domu? Od pewnego czasu miewam kłucia w klatce piersiowej i problemy z oddychaniem.
20-01-2014 16:07
Dodał: Zana

Łagodne środki na katar

Jakie znacie łagodne środki na katar? Nie zależy mi na leczeniu objawów tylko przyczyn.
11-04-2014 11:41
Dodał: Amuratu

urządzenie na alergię AllerDMc

http://inovmed.
14-05-2014 14:27
Dodał: ola37

Pain Gone na bóle różnego pochodzenia

Technika prądów Tens znana, stosowana w medycynie i wykorzystana w tym urządzeniu, jest to przenośny generator prądu Tens, myślę że nie jeden pacjent byłby zadowolny gdyby lekarz przepisał mu takie urządzenie, które nie ma skutków ubocznych jak leki przeciwbólowe.
14-05-2014 14:40
Dodał: ola37

URZĄDZENIE PRZECIWBÓLOWE PAIN GONE

http://paingone.
14-05-2014 14:47
Dodał: ola37

Porada potencja

Witam ostatnio znalazłem w sieci środek na potencje Stinamol zacząłem już kurację i jestem ciekawy czy ktoś jeszcze go stosował lub stosuje.
21-10-2014 12:40
Dodał: Tomek321

Go man na erekcję. Czy ktoś używał?

Witam.
15-01-2015 07:55
Dodał: tomek87
copyright by Vivamax 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl