Mapa strony
Syrop, tabletki i inne skuteczne sposoby na przeziębienie

Syrop, tabletki i inne skuteczne sposoby na przeziębienie

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Przeziębienie, czyli wirusowa infekcja górnych dróg oddechowych pojawia się zwykle w sezonie jesienno - zimowym, a więc w okresie obniżonej odporności organizmu. Kiedy czujesz się źle, dokucza ci kaszel, katar, ból gardła oraz podwyższona temperatura ciała, wypróbuj skuteczne sposoby likwidujące najczęstsze objawy przeziębienia.

Syrop na kaszel

W trakcie trwania przeziębienia może pojawić się zarówno męczący kaszel suchy, jak i produktywny, wilgotny, połączony z odkrztuszaniem gęstej i lepkiej wydzieliny. Różne rodzaje kaszlu wymagają odmiennego leczenia.

Na kaszel suchy możesz zastosować syropy przeciwkaszlowe, zawierające w swoim składzie butamirat bądź dekstrometorfan, które będą hamowały odruch kaszlu.

Jeśli dokucza ci kaszel mokry, sięgnij po syropy lub tabletki wykrztuśne (z ambroksolem bądź bromheksyną), które będą rozrzedzały zalegającą w oskrzelach wydzielinę i ułatwiały jej odkrztuszanie.

Pamiętaj, aby stosować właściwy preparat, dostosowany do rodzaju kaszlu, co pomoże skutecznie pozbyć się dolegliwości.


Tabletki na przeziębienie

Z wirusową infekcją powinny uporać się preparaty złożone na przeziębienie w postaci tabletek lub saszetek do sporządzenia ciepłego napoju. Preparaty te zawierają w swoim składzie lek przeciwbólowy oraz przeciwgorączkowy (najczęściej paracetamol), witaminę C, składnik przeciwuczuleniowy (feniraminę, tiprolidynę), czasem również pseudoefedrynę (hamującą powstawanie wysięku). Leki złożone na przeziębienie są skuteczne w łagodzeniu najczęstszych objawów.


Tabletki do ssania na ból gardła

Kiedy dokucza ci silny ból gardła, sięgnij po preparaty do ssania, zawierające w swoim składzie substancje przeciwbakteryjne (chlorek benzalkoniowy, chlorek benzoksonium, alkohol dichlorobenzylowy, czy amylometakrezol) oraz miejscowo znieczulające (lidokainę). Skuteczne może okazać się również płukanie gardła naparem szałwii lub roztworem soli kuchennej.


Krople do nosa na katar

Na wodnisty, lejący się, uporczywy katar zastosuj krople do nosa z ksylometazoliną lub oksymetazoliną. Substancje czynne zawarte w kroplach będą zmniejszały przepuszczalność drobnych naczyń krwionośnych błony śluzowej nosa, hamowały powstawanie wysięku i obrzęku, ułatwiając swobodne oddychanie. Krople z ksylometazoliną oraz oksymetazoliną są przeciwwskazane u osób chorych na nadciśnienie, choroby serca, jaskrę. Nie powinny być stosowane dłużej niż 4 dni.


Herbata z miodem i cytryną

Ciepła herbata z miodem - naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym, w połączeniu z cytryną, czy sokiem malinowym (doskonałym źródłem łatwo przyswajalnej witaminy C) rozgrzeje organizm i pomoże zwalczyć przeziębienie.

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl