Mapa strony
Chore zatoki - leczenie (tabletki, czy proszki do rozpuszczania na zatoki)

Chore zatoki - leczenie (tabletki, czy proszki do rozpuszczania na zatoki)

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Jak możesz leczyć chore zatoki? Czy powinieneś przyjmować preparaty w postaci tabletek, czy proszków do rozpuszczania? A może spray na zatoki jest dobrym rozwiązaniem?

Chore zatoki - leczenie
Leczenie powinno być uzależnione od przyczyny zapalenia zatok. Musisz pamiętać, że nie zawsze stan zapalny zatok jest spowodowany bakteriami, wirusami, czy grzybami, ale może być również konsekwencją alergii.

Zapalenie zatok - samoleczenie
Pewnie często samodzielnie starasz się "zaleczyć" chore zatoki. Może być to dodatkowe, wspomagające stosowanie np. inhalacji, jednak wizyta u lekarza jest niezbędna. Sam, bez pomocy specjalisty nie możesz stwierdzić, czy przyczyną zapalenia zatok jest alergia, czy atak drobnoustrojów patogenicznych (a jeśli nawet, to jakich?). Inaczej bowiem leczy się stany infekcji bakteryjnych, a inaczej wirusowych, czy grzybiczych. Dlatego powinieneś pozwolić, aby lekarz na podstawie objawów i badań określił powód, dla którego twoje zatoki nie funkcjonują prawidłowo.

Leczenie infekcji wirusowych
Jeżeli masz pewność, że dolegliwości ze strony zatok wynikają z infekcji wirusowej, to możesz zdecydować się na preparat działający przeciwzapalnie (zawierający np. ibuprofen) i udrażniająco zarazem (zawierający np. pseudoefedrynę). Wybierając proszek do rozpuszczania możesz mieć pewność, że zadziała on szybciej niż tabletka, ponieważ szybciej ulegnie wchłonięciu.

Krople i spraye na zatoki zawierają głównie środki obkurczające śluzówkę nosa, lub wspomagające jego oczyszczanie. Nie działają natomiast przeciwzapalnie, więc nie zniwelują stanu zapalnego. Ich celem jest jedynie udrożnienie dróg oddechowych. Nie możesz zapominać, że każdy preparat zawierający ksylometazolinę, oksymetazolinę, czy nafazolinę nie powinien być stosowany dłużej niż pięć do siedmiu dni, z uwagi na jego mechanizm działania. Po kilku dniach stosowania substancje te nie doprowadzają już do obkurczania śluzówki i zmniejszania wysięku, lecz powodują tak zwany "efekt z odbicia" polegający na wzmożonej produkcji wydzieliny i tym samym zwiększaniu kataru.

Bakteryjne zapalenie zatok
Lekarz mając pewność, że twoja infekcja jest spowodowana bakterią, zaleci ci stosowanie odpowiednich antybiotyków. Ponadto, podobnie jak w przypadku infekcji wirusowej, możesz stosować preparaty przeciwzapalne i udrażniające drogi oddechowe (obkurczające śluzówkę, rozrzedzające wydzielinę).

Leczenie w przypadku alergików
Alergicy często doświadczają kłopotów, związanych z niedrożnością i stanem zapalnym zatok. W ich przypadku leczenie polega na stosowaniu leków antyalergicznych.
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl