Mapa strony
Chore zatoki - leczenie (tabletki, czy proszki do rozpuszczania na zatoki)

Chore zatoki - leczenie (tabletki, czy proszki do rozpuszczania na zatoki)

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Jak możesz leczyć chore zatoki? Czy powinieneś przyjmować preparaty w postaci tabletek, czy proszków do rozpuszczania? A może spray na zatoki jest dobrym rozwiązaniem?

Chore zatoki - leczenie
Leczenie powinno być uzależnione od przyczyny zapalenia zatok. Musisz pamiętać, że nie zawsze stan zapalny zatok jest spowodowany bakteriami, wirusami, czy grzybami, ale może być również konsekwencją alergii.

Zapalenie zatok - samoleczenie
Pewnie często samodzielnie starasz się "zaleczyć" chore zatoki. Może być to dodatkowe, wspomagające stosowanie np. inhalacji, jednak wizyta u lekarza jest niezbędna. Sam, bez pomocy specjalisty nie możesz stwierdzić, czy przyczyną zapalenia zatok jest alergia, czy atak drobnoustrojów patogenicznych (a jeśli nawet, to jakich?). Inaczej bowiem leczy się stany infekcji bakteryjnych, a inaczej wirusowych, czy grzybiczych. Dlatego powinieneś pozwolić, aby lekarz na podstawie objawów i badań określił powód, dla którego twoje zatoki nie funkcjonują prawidłowo.

Leczenie infekcji wirusowych
Jeżeli masz pewność, że dolegliwości ze strony zatok wynikają z infekcji wirusowej, to możesz zdecydować się na preparat działający przeciwzapalnie (zawierający np. ibuprofen) i udrażniająco zarazem (zawierający np. pseudoefedrynę). Wybierając proszek do rozpuszczania możesz mieć pewność, że zadziała on szybciej niż tabletka, ponieważ szybciej ulegnie wchłonięciu.

Krople i spraye na zatoki zawierają głównie środki obkurczające śluzówkę nosa, lub wspomagające jego oczyszczanie. Nie działają natomiast przeciwzapalnie, więc nie zniwelują stanu zapalnego. Ich celem jest jedynie udrożnienie dróg oddechowych. Nie możesz zapominać, że każdy preparat zawierający ksylometazolinę, oksymetazolinę, czy nafazolinę nie powinien być stosowany dłużej niż pięć do siedmiu dni, z uwagi na jego mechanizm działania. Po kilku dniach stosowania substancje te nie doprowadzają już do obkurczania śluzówki i zmniejszania wysięku, lecz powodują tak zwany "efekt z odbicia" polegający na wzmożonej produkcji wydzieliny i tym samym zwiększaniu kataru.

Bakteryjne zapalenie zatok
Lekarz mając pewność, że twoja infekcja jest spowodowana bakterią, zaleci ci stosowanie odpowiednich antybiotyków. Ponadto, podobnie jak w przypadku infekcji wirusowej, możesz stosować preparaty przeciwzapalne i udrażniające drogi oddechowe (obkurczające śluzówkę, rozrzedzające wydzielinę).

Leczenie w przypadku alergików
Alergicy często doświadczają kłopotów, związanych z niedrożnością i stanem zapalnym zatok. W ich przypadku leczenie polega na stosowaniu leków antyalergicznych.

Oceny i komentarze (0) - Chore zatoki - leczenie (tabletki, czy proszki do rozpuszczania na zatoki)

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

Śmieszności, dowcipy

Może dobrze byłoby popisać coś co lekko odwróci myśli od kłopotów ze zdrowiem.
30-11-2015 13:54
Dodał: koptymista

Problemy ze snem.

Witam, od tygodnia nie mogę zasnąć, mam problemy ze snem, problemy z zasypianiem a jeśli już to wybudzam sie co dwie godziny i dalej to samo.
12-08-2016 11:10
Dodał: Marita

Krem do protez

Zostałam właśnie nową posiadaczka protezy i mam pytanie jakich środków używacie do czyszczenia i którego kremu do protez,bo na rynku jest tego bardzo dużo,ostatnio widziałam w aptece ulotkę kin oro ma ktoś jakieś doświadczenia z tą firmą?.
21-10-2016 08:30
Dodał: Maria55

zamienniki do drukarki

Używacie zamienników do drukarki? Jeśli tak to jakich, jeśli nie to dlaczego nie?.
29-12-2016 21:21
Dodał: dodi

dziecko się moczy

Dlaczego dziecko 6 letnie się moczy w nocy? Już kilka takich sytuacji było, czy to może być jakaś choroba?.
23-03-2018 09:47
Dodał: limka

co was najbardziej stresuje?

co was najbardziej stresuje i jakie macie swoje sposoby zeby stresować sie mniej?.
26-03-2018 11:17
Dodał: limka

błonnik na odchudzanie

Wspomagał się ktoś z Was przy odchudzaniu błonnikiem? Warto? Jakie daje efekty i który błonnik polecacie?.
04-04-2018 10:33
Dodał: limka
copyright by Vivamax 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl