Leczenie zapalenia płuc

Leczenie zapalenia płuc

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Zapalenie płuc to najczęściej choroba bakteryjna, wywoływana przez dwoinkę zapalenia płuc. Ze względu na ciężki jej przebieg oraz ryzyko poważnych powikłań, niezwykle istotne jest jak najszybsza wizyta u lekarza oraz rozpoczęcie właściwego leczenia farmakologicznego, które jest niezbędne, aby wyzdrowieć.

Leczenie zapalenia płuc polega przede wszystkim na podawaniu:
* Antybiotyków - zwykle stosuje się leki o szerokim spectrum działania, a więc zwalczające wiele rodzajów bakterii, będących najczęstszą przyczyną zapalenia oskrzeli. Jeśli klasyczna antybiotykoterapia nie pomaga, najczęściej wykonuje się wymaz z gardła i antybiogram, aby określić szczep bakterii, odpowiedzialny za rozwój zakażenia i stosuje się terapię celowaną, czyli antybiotyk na konkretne bakterie.
* Probiotyków - stosując antybiotyki, nie zapomnij równiez o probiotykach, czyli dobroczynnych bakteriach, działających osłonowo na twój przewód pokarmowy, chroniących cię przed biegunką - częstym działaniem niepożądanym przy antybiotykoterapii. Gotowe kapsułki lub proszek do przyrządzenia roztworu kupisz w aptece bez recepty.
* Leków przeciwbólowych - z paracetamolem, ibuprofenem lub diklofenakiem, które będą łagodziły dolegliwości bólowe ze strony mięśni i stawów.
* Leków przeciwgorączkowych - najczęściej na bazie paracetamolu lub ibuprofenu, które obniżają podwyższoną temperaturę ciała, łagodząc jednocześnie dreszcze.
* Leków wykrztuśnych na mokry kaszel - na bazie ambroksolu, bromoheksyny, bądź acetylocysteiny, które rozrzedzając gęstą wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, ułatwiają jej usuwanie, łagodząc męczący produktywny kaszel. Jeśli stosujesz leki wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę pamiętaj, aby przyjmować je nie później niż do godziny 17. Pozwoli ci to spokojnie przespać całą noc.
* Leków przeciwkaszlowych na uporczywy suchy kaszel - kaszel nieproduktywny, bez odkrztuszania wydzieliny wymaga zastosowania syropu na suchy kaszel (z dekstrometorfanem lub butamiratem). Syrop przeciwkaszlowy możesz stosować jedynie wtedy, jeśli nie cierpisz na mokry kaszel. Pamiętaj, że hamowanie odruchu kaszlu, hamuje również odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. A to w konsekwencji może prowadzić do rozwoju choroby i wystąpienia poważnych powikłań.
Pamiętaj, że właściwe leczenie zapalenia płuc to przede wszystkim stosowanie
przepisanych przez lekarza leków przez ściśle określony okres czasu. Dlatego też jeśli tylko poczujesz się lepiej, nie odstawiaj antybiotyku, gdyż przedwcześnie przerywając leczenie, narażasz siebie na nawrót choroby.

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl