Leczenie zapalenia płuc

Leczenie zapalenia płuc

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Zapalenie płuc to najczęściej choroba bakteryjna, wywoływana przez dwoinkę zapalenia płuc. Ze względu na ciężki jej przebieg oraz ryzyko poważnych powikłań, niezwykle istotne jest jak najszybsza wizyta u lekarza oraz rozpoczęcie właściwego leczenia farmakologicznego, które jest niezbędne, aby wyzdrowieć.

Leczenie zapalenia płuc polega przede wszystkim na podawaniu:
* Antybiotyków - zwykle stosuje się leki o szerokim spectrum działania, a więc zwalczające wiele rodzajów bakterii, będących najczęstszą przyczyną zapalenia oskrzeli. Jeśli klasyczna antybiotykoterapia nie pomaga, najczęściej wykonuje się wymaz z gardła i antybiogram, aby określić szczep bakterii, odpowiedzialny za rozwój zakażenia i stosuje się terapię celowaną, czyli antybiotyk na konkretne bakterie.
* Probiotyków - stosując antybiotyki, nie zapomnij równiez o probiotykach, czyli dobroczynnych bakteriach, działających osłonowo na twój przewód pokarmowy, chroniących cię przed biegunką - częstym działaniem niepożądanym przy antybiotykoterapii. Gotowe kapsułki lub proszek do przyrządzenia roztworu kupisz w aptece bez recepty.
* Leków przeciwbólowych - z paracetamolem, ibuprofenem lub diklofenakiem, które będą łagodziły dolegliwości bólowe ze strony mięśni i stawów.
* Leków przeciwgorączkowych - najczęściej na bazie paracetamolu lub ibuprofenu, które obniżają podwyższoną temperaturę ciała, łagodząc jednocześnie dreszcze.
* Leków wykrztuśnych na mokry kaszel - na bazie ambroksolu, bromoheksyny, bądź acetylocysteiny, które rozrzedzając gęstą wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych, ułatwiają jej usuwanie, łagodząc męczący produktywny kaszel. Jeśli stosujesz leki wykrztuśne i rozrzedzające wydzielinę pamiętaj, aby przyjmować je nie później niż do godziny 17. Pozwoli ci to spokojnie przespać całą noc.
* Leków przeciwkaszlowych na uporczywy suchy kaszel - kaszel nieproduktywny, bez odkrztuszania wydzieliny wymaga zastosowania syropu na suchy kaszel (z dekstrometorfanem lub butamiratem). Syrop przeciwkaszlowy możesz stosować jedynie wtedy, jeśli nie cierpisz na mokry kaszel. Pamiętaj, że hamowanie odruchu kaszlu, hamuje również odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych wydzieliny. A to w konsekwencji może prowadzić do rozwoju choroby i wystąpienia poważnych powikłań.
Pamiętaj, że właściwe leczenie zapalenia płuc to przede wszystkim stosowanie
przepisanych przez lekarza leków przez ściśle określony okres czasu. Dlatego też jeśli tylko poczujesz się lepiej, nie odstawiaj antybiotyku, gdyż przedwcześnie przerywając leczenie, narażasz siebie na nawrót choroby.

Oceny i komentarze (0) - Leczenie zapalenia płuc

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

Śmieszności, dowcipy

Może dobrze byłoby popisać coś co lekko odwróci myśli od kłopotów ze zdrowiem.
30-11-2015 13:54
Dodał: koptymista

Problemy ze snem.

Witam, od tygodnia nie mogę zasnąć, mam problemy ze snem, problemy z zasypianiem a jeśli już to wybudzam sie co dwie godziny i dalej to samo.
12-08-2016 11:10
Dodał: Marita

Krem do protez

Zostałam właśnie nową posiadaczka protezy i mam pytanie jakich środków używacie do czyszczenia i którego kremu do protez,bo na rynku jest tego bardzo dużo,ostatnio widziałam w aptece ulotkę kin oro ma ktoś jakieś doświadczenia z tą firmą?.
21-10-2016 08:30
Dodał: Maria55

zamienniki do drukarki

Używacie zamienników do drukarki? Jeśli tak to jakich, jeśli nie to dlaczego nie?.
29-12-2016 21:21
Dodał: dodi

dziecko się moczy

Dlaczego dziecko 6 letnie się moczy w nocy? Już kilka takich sytuacji było, czy to może być jakaś choroba?.
23-03-2018 09:47
Dodał: limka

co was najbardziej stresuje?

co was najbardziej stresuje i jakie macie swoje sposoby zeby stresować sie mniej?.
26-03-2018 11:17
Dodał: limka

błonnik na odchudzanie

Wspomagał się ktoś z Was przy odchudzaniu błonnikiem? Warto? Jakie daje efekty i który błonnik polecacie?.
04-04-2018 10:33
Dodał: limka
copyright by Vivamax 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl