Mapa strony
Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciężarnych)

Cukrzyca w ciąży (cukrzyca ciężarnych)

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Czy każda kobieta będąc w ciąży jest narażona na zachorowanie na cukrzycę ciężarnych? Czy po ciąży choroba ustępuje? Jak zbadać, czy jesteś chora na cukrzycę ciężarnych?

Cukrzyca, a ciąża
Jeżeli nie jesteś diabetykiem (osobą chorującą na cukrzycę) to cukrzyca ciężarnych może dotyczyć także ciebie. Jest to specyficzny rodzaj cukrzycy, występujący u zdrowych kobiet w trakcie trwania ciąży.

Jak zdiagnozować cukrzycę ciężarnych?
Cukrzyca w ciąży występuje wówczas, gdy poziom glukozy we krwi przekracza zakres prawidłowy (t>125mg/dl). Aby dowiedzieć się, czy jesteś chora na cukrzycę ciężarnych musisz wykonać badanie doustnego obciążenia glukozą. Na pewno to badanie zleci twój lekarz ginekolog.

Na czym polega doustny test obciążenia glukozą?
Doustny test obciążenia glukozą nie powinien być bardzo dokuczliwy dla ciebie, ale zaleca się, abyś przyszła z osobą towarzyszącą.

Czy glukoza w ciąży jest mierzona inaczej? Tak. Jako ciężarna nie musisz być na czczo, jednak ważne, abyś stawiła się do badania rano. Najpierw zostanie pobrana krew (nie do końca na czczo, ale jest to dopuszczalne w przypadku kobiet w ciąży). Następnie będziesz musiała wypić roztwór wodny zawierający 50g glukozy. Napój będzie bardzo słodki, więc możesz odczuwać mdłości i zawroty głowy. Z tego właśnie powodu, nie powinnaś przychodzić na badanie sama. Po godzinnym odstępie czasowym od wypicia roztworu glukozy, ponownie zostanie pobrana próbka krwi do badania.

Czy cukrzyca ciężarnych może być niebezpieczna dla dziecka?
Niestety, może być niebezpieczna dla dziecka. Może powodować wystąpienie licznych wad rozwojowych (w obrębie nerek, serca, układu nerwowego). Dlatego też lekarz ginekolog, zleca badanie, aby wdrożyć ewentualne leczenie.

Czy po ciąży choroba ustępuje?
Zwykle cukrzyca ciążowa kończy się wraz z ciążą. Jednakże, w późniejszym okresie (po 35. roku życia) będzie uznawana za czynnik, który w głównej mierze powoduje cukrzycę typu drugiego. Jeżeli chorowałaś na cukrzycę w ciąży, to musisz kontrolować glikemię także w późniejszym czasie.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl