Cukrzyca - przyczyny i objawy

Cukrzyca - przyczyny i objawy

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Zastanawiałeś się dlaczego cukrzyca jest nazywana chorobą cywilizacyjną? Dlaczego tak wielu ludzi choruje na cukrzycę? Jakie są przyczyny i objawy cukrzycy?

Cukrzyca - przyczyny
W przypadku cukrzycy typu pierwszego przyczynami są zarówno uwarunkowania genetyczne (dziedziczone po przodkach), jak również środowiskowe (wpływ z zewnątrz, w tym dieta, używki, mała aktywność fizyczna). Obserwuje się niewątpliwie wyższy wzrost ryzyka zachorowania na cukrzycę, jeśli w rodzinie odnotowano przypadek zapadnięcia na cukrzycę typu pierwszego. Jest więc to potwierdzeniem, wpływu genów na zachorowalność.

Czynniki środowiskowe to między innymi sposób odżywiania. Nawet w okresie niemowlęcym, sposób odżywiania może mieć wpływ na wystąpienie w przyszłości cukrzycy. Wykazano również, że krótkotrwałe karmienie piersią powoduje wcześniejsze wystąpienie cukrzycy typu pierwszego.

Przyczyny natury genetycznej i środowiskowej z pewnością mają również wpływ na wystąpienie cukrzycy typu drugiego. Wpływ czynników egzogennych (zewnętrznych) powinieneś rozumieć, jako konsekwencję: nawyków żywieniowych (w tym nadmierną liczbę kalorii), oraz siedzącego trybu życia. Niska aktywność fizyczna redukuje bowiem wrażliwość tkanek obwodowych na insulinę oraz zmniejsza wykorzystywanie glukozy. Brak ruchu powoduje otyłość, a otyłość właśnie jest elementem predysponującym do zachorowania na cukrzycę typu drugiego. Obecnie obserwuje się przyrost otyłych osób w społeczeństwie, a w pewnym sensie z tego powodu coraz częściej diagnozuje się cukrzycę. Chorobę tę określono jako jedną z chorób cywilizacyjnych czyli spowodowanych rozwojem cywilizacji.

Cukrzyca - objawy

Choroba może trwać latami bez uwidaczniania konkretnych i równocześnie niepokojących objawów. Powoduje to, że cukrzyca może zostać zdiagnozowana w wyniku powikłań takich jak: retinopatia, czy neuropatia. Niekiedy więc, powikłania cukrzycowe są pierwszym niepokojącym objawem, dzięki którym dowiadujesz się, że jesteś chory na cukrzycę.
Pierwsze objawy są ściśle uzależnione od spadku aktywności insuliny ("wadliwej" pracy tego hormonu) oraz następującego po nim wzrostu wartości glikemii, czyli inaczej wzrostu stężenia glukozy we krwi.

Każdy typ cukrzycy charakteryzuje się typowymi dla siebie objawami. Jednak dla obu rodzajów cukrzycy można wyodrębnić elementy wspólne:
* Wzmożone spożywanie wody
* Wielomocz
* Spadek masy ciała
* Osłabienie
* Senność
* Obecność zmian ropnych na skórze
* Tendencję do zakażeń dróg moczowych, oraz dróg rodnych
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl