Mapa strony
Cukrzyca - czy dieta może pomóc w leczeniu

Cukrzyca - czy dieta może pomóc w leczeniu

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Niewłaściwa dieta jest jednym z czynników środowiskowych przyczyniających się do rozwoju cukrzycy, szczególnie cukrzycy typu 2. Czy w takim razie, jeśli zmienisz dietę, możesz wspomóc swoje leczenie?

Cukrzyca - dieta ma znaczenie
Z pewnością dieta w cukrzycy ma na celu obniżenie masy ciała, ale nie tylko. Bardzo istotnym aspektem diety w cukrzycy jest konieczność doboru odpowiednich składników żywieniowych, aby ograniczyć występowanie "skoków" glikemii.

Dieta diabetyka (cukrzyka) powinna zawierać urozmaicone pokarmy. Zarówno owoce, jak i warzywa, chude mięso, produkty zbożowe i odtłuszczony nabiał. Musisz pamiętać, że powinieneś unikać tłuszczu i cukru. Ponadto warto, abyś przyjmował posiłki często (około pięciu razy dziennie), ale w małych ilościach.

Wymiennik węglowodany (WW)
To pomocny wskaźnik dla każdego diabetyka. Informuje on o ilości węglowodanów zawartych w określonej porcji dowolnego pokarmu. W obliczeniach stosuje się proporcję, w której 1WW przypada na 10g węglowodanów.

Przykładowo: jednak kromka białego chleba zawiera 1 wymiennik węglowodanowy. Zatem w każdej kromce białego chleba (o przeciętnym wymiarze) znajduje się około 10g węglowodanów.

Jeżeli znasz wartości wymienników węglowodanowych dla poszczególnych pokarmów, możesz lepiej dostosować swoją dietę do potrzeb kontrolnych glikemii.

Cukrzyca - leczenie
Lekarz ma do wyboru trzy schematy terapii:
* Dieta
* Aktywność fizyczna
* Farmakologia

W przypadku cukrzycy typu 1 stosuje się terapię insulinową (za pomocą podskórnych iniekcji insuliny, albo za pomocą ciągłego wlewu podskórnego przy pomocy pompy insulinowej). Inne alternatywne sposoby podawania insuliny, jak insulina wziewna, czy doustna nie są jeszcze zarejestrowane w schemacie leczenia cukrzycy typu 1.

W leczeniu cukrzycy typu 2 stosuje się lek o nazwie metformina, który jest szczególnie korzystny u osób z nadwagą oraz z insulinoopornością. Gdy po kilku miesiącach terapii, lekarz zaobserwuje niską skuteczność monoterapii, zaleci dołączenie do metforminy innego leku, m.in. może to być lek:
* Z grupy pochodnych sulfonylomocznika (w Polsce najczęściej stosowane są preparaty gliklazydu i glimepirydu), lub glinidu, które zwiększają wydzielanie insuliny
* Akarboza (zmniejszająca wchłanianie glukozy z przewodu pokarmowego)
* Insulina o przedłużonym działaniu (w pojedynczej dawce wieczorem)

Drugą dopuszczalną opcją jest włączenie nowych leków z grupy inkretynin (zwiększających wydzielanie insuliny) lub glitazonów. Przy braku spodziewanego efektu można na tym etapie dodać jeszcze trzeci lek obniżający poziom cukru (pochodne sulfonylomocznika, akarboza, glinidy).
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl