Cukrzyca - czym jest

Cukrzyca - czym jest

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Na pewno słyszałeś o chorobie określanej mianem cukrzycy. Czym właściwie jest cukrzyca?

Czym jest cukrzyca?
Jest to przewlekła choroba metaboliczna, charakteryzująca się niedoborem, lub nieprawidłowym działaniem insuliny. Skutkiem niedoboru i "wadliwego" działania insuliny jest podwyższony poziom glukozy we krwi. Wyróżnia się dwa podstawowe typy cukrzycy: cukrzycę typu pierwszego oraz cukrzycę typu drugiego.

Czy glukoza i cukier to określenia, które możesz używać zamiennie?
Glukoza jest najlepiej przyswajalnym przez człowieka cukrem (zatem glukoza należy do grupy określanej jako cukry - inaczej węglowodany). Równocześnie jest niezbędnym elementem wielu procesów zachodzących w organizmie. Jej dostarczenie nie stanowi trudności, gdyż występuje w naturze w wielu owocach (m.in. w winogronach).

Czym jest insulina?
Insulina to hormon o szczególnie istotnych właściwościach dla metabolizmu cukrów, białek i tłuszczów. Insulina umożliwia przenikniecie glukozy do komórek i jej metabolizm, by w ten sposób pozyskać energię. Jest produkowana w trzustce, a dokładniej w tak zwanych wyspach Langerhansa. Aby doszło do jej produkcji, potrzebny jest bodziec. Tym bodźcem jest właśnie glukoza (jej odpowiednie stężenie). Jakie są ich wzajemne zależności? Otóż glukoza i insulina działają w pewnym sensie przeciwstawnie. Bowiem, gdy po spożytym posiłku w organizmie znajduje się nadmiar glukozy, to insulina zaczyna normować jej poziom (obniża poziom cukru).

Hiperglikemia - co to takiego?
To stan podwyższonego poziomu glukozy we krwi. Objawia się m.in. nadmiernym pragnieniem, suchością w ustach, częstym oddawaniem moczu, spadkiem masy ciała i sennością.

Hipoglikemia - co to takiego?
Hipoglikemia to przeciwieństwo hiperglikemii. Jest to zatem stan zbyt niskiego stężenia glukozy we krwi. Objawy hipoglikemii wydają się być trudne do przeoczenia. Możesz bowiem odczuwać osłabienie, głód, zlewne poty, tachykardię (przyspieszone bicie serca), drgawki, senność, a także mieć wrażenie podwójnego widzenie.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl