Mapa strony
Czym może skutkować bezsenność

Czym może skutkować bezsenność

mgr farmacji Aleksandra Uruszczak-Wąsowicz

Bezsenność, przez które rozumiemy różnorodne problemy ze snem (m.in.: za krótki sen, problem z zasypianiem, częste budzenie się w środku nocy), może nieść za sobą szereg konsekwencji, zarówno tych widocznych natychmiast, jak i tych dalszych, odczuwalnych w późniejszym czasie. Skutki bezsenności rzutują zarówno na kondycję psychiczną, stan zdrowia i nasze zachowanie.
Pierwsze, widoczne efekty zaburzenia snu to zmęczenie, wzmożone odczuwanie zimna, problem z koncentracją i drażliwość. Krótkotrwała bezsenność, trwająca przez kilka dni, może powodować halucynacje (zarówno wzrokowe, jak i słuchowe), wzrost odczuwania bólu, pogłębione problemy z koncentracją, nadmierne podniecenie, kłopoty z pamięcią. Bezsenność rzutuje na relację z innymi, utrudnia kontakty, negatywnie wpływa na zachowania społeczne. Problemy ze snem utrudniają prowadzenie pojazdów mechanicznych. W efekcie osoby cierpiące na zaburzenia snu stwarzają większe ryzyko na drodze, niż ci niemający problemów z nocnym spoczynkiem.
Długotrwała bezsenność zwiększa prawdopodobieństwo rozwoju chorób: układu krążenia – m.in. nadciśnienia i miażdżycy, otyłości, cukrzycy typu 2, różnorodnych infekcji ze względu na osłabienie układu immunologicznego i spadek odporności. U osób cierpiących na bezsenność mogą występować stany lękowe, depresja, a nawet psychozy.
O zaburzeniach snu warto powiedzieć lekarzowi pierwszego kontaktu i podjąć odpowiednie leczenie, aby zapobiec niebezpiecznym dla zdrowia konsekwencjom.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl