Grzybica stóp - różne leki i preparaty

Grzybica stóp - różne leki i preparaty

mgr farmacji Aleksandra Uruszczak-Wąsowicz

Grzybica skóry u stóp wywoływana jest przez różne rodzaje grzybów. Leczenie grzybicy stóp polega przede wszystkim na podawaniu miejscowych preparatów o działaniu przeciwgrzybiczym. W razie, gdy te nie działają, choroba zaostrza się, trwa długo, lub ma częste nawroty, istnieje możliwość zastosowania preparatów doustnych. Te wydawane są tylko z przepisu lekarza na receptę.
Leczenie grzybicy stóp należy rozpocząć zaraz po pojawieniu się objawów. Po szczęśliwym zakończeniu terapii warto stosować działania profilaktyczne, mające na celu uchronienie przed ponownym zachorowaniem.
Grzybica stóp – leki dostępne w aptece
Preparaty miejscowe (kremy, maści, płyny) o skutecznym działaniu przeciwgrzybiczym możemy dostać w aptece bez recepty. Różnią się one postacią, składem, a w związku z tym i ceną. Ich działanie jest podobne. Leki przeciwgrzybicze mogą zawierać m.in.: chlormidazol, klotrimazol, mikonazol, ketokonazol, terbinafinę, kwas undecylenowy.
Grzybica stóp – inne preparaty
U osób, u których wystąpiła grzybica stóp, warto stosować działania profilaktyczne. Pomoże w tym stosowanie odpowiednich preparatów do stóp ze skłonnością do grzybicy:
  • pudrów – które zapobiegają potliwości stóp; mogą przyspieszać gojeniu drobnych ran i otarć (np. z propolisem); niektóre działają przeciwgrzybiczo (np. z olejkiem z drzewa herbacianego, czy z mikonazolem);
  • kremów – warto wybierać te, które są przeznaczone do skóry ze skłonnością do grzybicy.

Warte rozważenia jest również stosowanie skarpetek zdrowotnych np. tych z jonami srebra. Jony srebra zapobiegają namnażaniu grzybów i bakterii.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl