Mapa strony
Skóra - odciski na stopach, na palcach, na piętach, na dłoniach

Skóra - odciski na stopach, na palcach, na piętach, na dłoniach

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Skóra często się buntuje. Zwykle jest to wynikiem nieprawidłowej pielęgnacji. Dlaczego odciski powstają najczęściej na stopach, na palcach, na piętach i na dłoniach?

Odciski na stopach (na palcach stóp i na piętach)
Odciski na stopach pojawiają się w wyniku noszenia źle dobranego obuwia. Ucisk lub tarcie wywierany przez buty prowadzi do zgrubienia skóry. Jeżeli nie zostaje ona systematycznie zmiękczana i usuwana, zaczyna coraz bardziej dokuczać, utrudniając chodzenie.

Odciski na stopie obserwujemy zwykle w przestrzeni międzypalcowej, na palcach (oraz nad piętą). Określenie "odciski na piętach", jest używane w celu opisania bolesnych pęcherzy powstających powyżej pięty. Pęcherze te w wyniku dalszego tarcia, pękają i uszkadzają naskórek. Krwawiąca i piekąca rana bardzo utrudnia przemieszczanie się i nawet po włożeniu wygodnych butów, dalej wywołuje ból.

Odciski między palcami wynikają z noszenia za małych butów. Palce wówczas są zbytnio do siebie zbliżone i z każdym kolejnym krokiem poddane zwiększonemu naciskowi. Niedopasowane buty są przyczyną także odcisków na palcach, a w szczególności na małym palcu u stopy. Czasami dochodzi nawet do silnego podrażnienia (starcia) naskórka i krwawienia z powstałej rany.

Odciski na dłoniach
Odciski na dłoniach pojawiają się wówczas, gdy wykonujemy pracę wymagającą dużych nakładów siły (podnoszenie ciężarów, dźwiganie zakupów, ćwiczenia na drążku). Wówczas możemy obserwować zgrubienia skórne po wewnętrznej stronie dłoni, zwykle tuż pod palcami. Zgrubienia te mogą być bolesne i utrudniać wszelkie czynności wykonywane manualnie.
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl