Grzybica stóp - skuteczne leczenie

Grzybica stóp - skuteczne leczenie

mgr farmacji Aleksandra Uruszczak-Wąsowicz

Grzybica stóp charakteryzuje się nieprzyjemnym świądem, złuszczaniem i maceracją skóry między palcami (grzybica międzypalcowa), drobnymi pęcherzykami (grzybica potnicowa), czy złuszczaniem skóry (grzybica złuszczająca).
Niezależnie od objawów, leczenie grzybicy należy zastosować natychmiast po ich zaobserwowaniu.
Grzybica stóp – leczenie: preparaty
U większości pacjentów grzybicę stóp daje się wyleczyć poprzez stosowanie preparatów miejscowych dostępnych bez recepty – kremów, płynów, maści, aerozoli. Preparaty te zawierają działające przeciwgrzybiczo substancje lecznicze – m.in.: klotrimazol, ketokonazol, terbinafinę, mikonazol.
W leczeniu grzybicy stóp powinniśmy zachować cierpliwość: leczenie powinno trwać nawet kilka tygodni, przy czym po 2 objawy powinny ustąpić. Nie należy przestawać stosować preparatów natychmiast wtedy, gdy poczuliśmy ulgę. Jeżeli objawy nie ustępują po 2 tygodniach, lub grzybica stóp często nawraca – należy zgłosić się do lekarza.
Grzybica stóp – leczenie: jak nakładać preparaty
Zacznijmy od umycia i dokładnego osuszenia stóp.
Preparat nakładamy cienką warstwą – na miejsca dotknięte grzybicą, jak i na przyległe. Miejsca posmarowane można przykryć jałowym gazikiem.
Stóp nie myjemy, aż do kolejnego nałożenia preparatu. Preparaty zwykle nakładamy 2-3 razy dziennie, w zależności od zaleceń producenta.
Po nałożeniu preparatu należy dokładnie umyć ręce.
Aby nie zarażać innych grzybicą nie uczęszczajmy do miejsc publicznych takich jak pływalnie, sauny, kąpieliska. W domu korzystajmy tylko ze swojego ręcznika.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl