Biegunka u niemowląt i dzieci - jak leczyć

Biegunka u niemowląt i dzieci - jak leczyć

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Biegunka u niemowląt i dzieci najczęściej jest spowodowana przez bakterie lub wirusy. Na skutek wniknięcia drobnoustrojów chorobotwórczych do organizmu malucha, dochodzi do wystąpienia stanu zapalnego błony śluzowej jelita, a w konsekwencji wydzielania się wysięku (płynu) do światła jelit i wystąpienia biegunki.

Pamiętaj, że im młodsze dziecko, tym biegunka jest groźniejsza, ze względu na ryzyko utraty dużej ilości płynów i odwodnienia organizmu. Dlatego jeśli twoje dziecko oddaje co najmniej 3 płynne stolce w ciągu dnia, możesz podać mu lek przeciwbiegunkowy. W leczeniu biegunki u dzieci stosuje się cztery podstawowe grupy leków:
* Leki przeciwbiegunkowe osłaniające błonę śluzową przewodu pokarmowego na bazie diosmektytu lub białczanu taniny.
Diosmektyt wykazuje silne właściwości powlekające błonę śluzową przewodu pokarmowego, zwiększa lepkość śluzu jelitowego, neutralizuje i wiąże drobnoustroje chorobotwórcze oraz ich toksyny, odpowiedzialne za powstanie biegunki, jednocześnie korzystnie wpływając na regenerację komórek nabłonka jelit. Diosmektyt może być stosowany nawet u dzieci poniżej pierwszego roku życia, gdyż działa powierzchniowo, nie wnikając do krwi.
U nieco starszych dzieci (od 4 roku życia) możesz zastosować białczan taniny - preparat hamujący rozwój bakterii oraz działający ściągająco, przeciwbiegunkowo.
* Leki przeciwbiegunkowe dostarczające bakterii probiotycznych (Saccharomyces boulardii) możesz podać już 2 - miesięcznemu niemowlęciu. Zawarte w preparacie "dobre" bakterie probiotyczne hamując działanie toksyn bakteryjnych, zmniejszają produkcję płynu w świetle jelita i działają łagodnie przeciwbiegunkowo.
* Leki na biegunkę bakteryjną z nifuroksazydem - działające bakteriobójczo oraz bakteriostatycznie na szczepy bakterii jelitowych, najczęściej wywołujących biegunkę. Lek ten nie wchłania się z przewodu pokarmowego do krwiobiegu, i może być podawany dzieciom od 6 roku życia.
* Leki hamujące biegunkę na bazie loperamidu możesz podać starszemu dziecku - powyżej 6 - roku życia, jednak najlepiej po konsultacji z lekarzem pediatrą. Wprawdzie loperamid skutecznie hamuje biegunkę "mechanicznie" poprzez zmniejszenie ruchów robaczkowych jelit i zwiększenie napięcia zwieracza odbytu, jednak nie leczy biegunki przyczynowo, nie zwalcza bakterii, a wręcz przeciwnie - powoduje zatrzymanie bakterii i ich toksyn w jelitach i przedłużenie czasu trwania choroby.

Oceny i komentarze (0) - Biegunka u niemowląt i dzieci - jak leczyć

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

zamienniki do drukarki

Używacie zamienników do drukarki? Jeśli tak to jakich, jeśli nie to dlaczego nie?.
29-12-2016 21:21
Dodał: dodi

dziecko się moczy

Dlaczego dziecko 6 letnie się moczy w nocy? Już kilka takich sytuacji było, czy to może być jakaś choroba?.
23-03-2018 09:47
Dodał: limka

co was najbardziej stresuje?

co was najbardziej stresuje i jakie macie swoje sposoby zeby stresować sie mniej?.
26-03-2018 11:17
Dodał: limka

błonnik na odchudzanie

Wspomagał się ktoś z Was przy odchudzaniu błonnikiem? Warto? Jakie daje efekty i który błonnik polecacie?.
04-04-2018 10:33
Dodał: limka

inhalacje dobre na kaszel?

mamusie czy inhalacje mogą pomóc na kaszel? bo juz nie mam pomyslu co dać mojej niuni, mam inhalator, zazwyzaj do tej pory robiłam inhalacje z soli fizjologiczej na katar ale cyz na kaszel to te zmoze pomoc?.
21-06-2018 22:23
Dodał: colanka

lubicie pić soki?

Jakie soki pijeie najczęściej? Nie wiem dlaczego ale im zimniej tym większa u mnie ochota na takie typowo przecierowe soki, jak kubuś, piję teraz bardzo często.
22-10-2018 15:05
Dodał: pinka

witaminy przed ciążą

jakie witaminy warto brać przed ciążą? jak długo przed trzeba zaczac brac? Czy sam kwas foliowy wystarczy.
30-10-2018 10:22
Dodał: pinka
copyright by Vivamax 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl