Biegunka u niemowląt i dzieci - jak leczyć

Biegunka u niemowląt i dzieci - jak leczyć

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Biegunka u niemowląt i dzieci najczęściej jest spowodowana przez bakterie lub wirusy. Na skutek wniknięcia drobnoustrojów chorobotwórczych do organizmu malucha, dochodzi do wystąpienia stanu zapalnego błony śluzowej jelita, a w konsekwencji wydzielania się wysięku (płynu) do światła jelit i wystąpienia biegunki.

Pamiętaj, że im młodsze dziecko, tym biegunka jest groźniejsza, ze względu na ryzyko utraty dużej ilości płynów i odwodnienia organizmu. Dlatego jeśli twoje dziecko oddaje co najmniej 3 płynne stolce w ciągu dnia, możesz podać mu lek przeciwbiegunkowy. W leczeniu biegunki u dzieci stosuje się cztery podstawowe grupy leków:
* Leki przeciwbiegunkowe osłaniające błonę śluzową przewodu pokarmowego na bazie diosmektytu lub białczanu taniny.
Diosmektyt wykazuje silne właściwości powlekające błonę śluzową przewodu pokarmowego, zwiększa lepkość śluzu jelitowego, neutralizuje i wiąże drobnoustroje chorobotwórcze oraz ich toksyny, odpowiedzialne za powstanie biegunki, jednocześnie korzystnie wpływając na regenerację komórek nabłonka jelit. Diosmektyt może być stosowany nawet u dzieci poniżej pierwszego roku życia, gdyż działa powierzchniowo, nie wnikając do krwi.
U nieco starszych dzieci (od 4 roku życia) możesz zastosować białczan taniny - preparat hamujący rozwój bakterii oraz działający ściągająco, przeciwbiegunkowo.
* Leki przeciwbiegunkowe dostarczające bakterii probiotycznych (Saccharomyces boulardii) możesz podać już 2 - miesięcznemu niemowlęciu. Zawarte w preparacie "dobre" bakterie probiotyczne hamując działanie toksyn bakteryjnych, zmniejszają produkcję płynu w świetle jelita i działają łagodnie przeciwbiegunkowo.
* Leki na biegunkę bakteryjną z nifuroksazydem - działające bakteriobójczo oraz bakteriostatycznie na szczepy bakterii jelitowych, najczęściej wywołujących biegunkę. Lek ten nie wchłania się z przewodu pokarmowego do krwiobiegu, i może być podawany dzieciom od 6 roku życia.
* Leki hamujące biegunkę na bazie loperamidu możesz podać starszemu dziecku - powyżej 6 - roku życia, jednak najlepiej po konsultacji z lekarzem pediatrą. Wprawdzie loperamid skutecznie hamuje biegunkę "mechanicznie" poprzez zmniejszenie ruchów robaczkowych jelit i zwiększenie napięcia zwieracza odbytu, jednak nie leczy biegunki przyczynowo, nie zwalcza bakterii, a wręcz przeciwnie - powoduje zatrzymanie bakterii i ich toksyn w jelitach i przedłużenie czasu trwania choroby.

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2019. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl