Biegunka w ciąży - jak sobie radzić

Biegunka w ciąży - jak sobie radzić

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Biegunka, czyli częste oddawanie stolca o zmienionej konsystencji (płynnej lub półpłynnej) jest najczęściej objawem infekcji bakteryjnej lub wirusowej przewodu pokarmowego. Może również być skutkiem sytuacji stresowej, której doświadczyła przyszła mama.

Krótkotrwałą i niezbyt nasiloną biegunkę w ciąży możesz leczyć samodzielnie, stosując odpowiednią dietę oraz wybrane środki przeciwbiegunkowe, które mogą być bezpiecznie stosowane przez kobietę w ciąży.

Leczenie biegunki rozpocznij od regularnego uzupełniania utraconych płynów. Pij herbatki, rozcieńczone soki owocowe i warzywne lub po prostu niegazowaną wodę mineralną. Wypijanie dużej ilości płynów przez przyszłą mamę jest niezwykle ważne, ze względu na ryzyko odwodnienia organizmu.

Stosuj lekkostrawną dietę, zawierającą gotowane warzywa, ryż, kurczaka. Wskazane są również jabłka i banany, które dzięki zawartości pektyn (rozpuszczalnego błonnika) zagęszczają stolec i zmniejszają nasilenie dolegliwości. Jeśli cierpisz na biegunkę, zrezygnuj z picia mleka oraz nierozcieńczonych soków owocowych, gdyż napoje te mogą zwiększać nasilenie objawów.

Oprócz nawadniania organizmu i właściwej diety będąc w ciąży możesz zastosować:
* Preparat na bazie diosmektytu - substancji działającej osłaniająco na powierzchni żołądka i jelit. Diosmektyt posiada właściwości wiążące, neutralizuje działanie drobnoustrojów oraz wytwarzanych przez nie toksyn. Diosmektyt nie wchłania się do krwioobiegu i może być bezpiecznie stosowany przez kobiety ciężarne.
* Probiotyki, czyli preparaty zawierające żywe kultury dobroczynnych bakterii, które łagodzą dolegliwości i skracają czas trwania biegunki.
Także węgiel leczniczy będzie łagodził biegunkę, jednak ze względu na brak szczegółowych informacji producentów preparatów z węglem aktywowanym, co do bezpieczeństwa stosowania przez kobiety ciężarne, przed zażyciem węgla aktywowanego zasięgnij opinii lekarza.
Jeśli jednak biegunka ma ostry przebieg, zauważysz w kale obecność krwi lub ropy, zaczniesz gorączkować lub poczujesz się znaczne osłabiona, koniecznie udaj się do lekarza, gdyż intensywna biegunka może świadczyć o poważniejszej infekcji i wymaga leczenia farmakologicznego.

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl