Dieta przy biegunce

Dieta przy biegunce

mgr farmacji Małgorzata Kruk

W trakcie trwania biegunki oprócz stosowania leków przeciwbiegunkowych niezwykle ważne okazuje się również przestrzeganie właściwej diety, która pozwoli ci szybko i skutecznie zwalczyć tę nieprzyjemną dolegliwość.

Rola diety w leczeniu biegunki powinna sprowadzać się przede wszystkim do uzupełnienia utraconych na skutek biegunki elektrolitów. Aby zapobiec odwonieniu regularnie uzupełniaj płyny. Wodę mineralną, rozcieńczone soki owocowe oraz herbatki opij tak często, jak to możliwe. W aptece możesz kupić preparat w saszetkach do przygotowania napoju, który dostarczy ci wszystkich niezbędnych mikro i makroelementów. Unikaj spożywania mleka i jego przetworów oraz nierozcieńczonych soków owocowych i warzywnych, gdyż mogą nasilić biegunkę.

Jeśli podczas biegunki nie masz apetytu, możesz przez kilka godzin zastosować głodówkę. Jednak długotrwałe głodzenie się nie jest wskazane. Staraj się spożywać nieduże, lekkostrawne posiłki na bazie gotowanych warzyw, kurczaka, kleiku ryżowego. Spożywanie jabłek lub bananów także będzie łagodziło objawy biegunki. Owoce te są doskonałym źródłem pektyn (rozpuszczalnego błonnika), które zwiększając gęstość mas kałowych, zmniejszają nasilenie dolegliwości. Biegunkę złagodzi także kompot z suszonych borówek. Zawarte w owocach borówki garbniki wykazują skuteczne działanie ściągające i przeciwbiegunkowe.

Pamiętaj, że lekkostrawna dieta w połączeniu z nawadnianiem organizmu o środkami przeciwbiegunkowymi powinna zwalczyć biegunkę. Jeśli jednak dolegliwość trwa dłużej niż kilka dni, koniecznie udaj się do lekarza.

Oceny i komentarze (0) - Dieta przy biegunce

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

Problemy ze snem.

Witam, od tygodnia nie mogę zasnąć, mam problemy ze snem, problemy z zasypianiem a jeśli już to wybudzam sie co dwie godziny i dalej to samo.
12-08-2016 11:10
Dodał: Marita

Krem do protez

Zostałam właśnie nową posiadaczka protezy i mam pytanie jakich środków używacie do czyszczenia i którego kremu do protez,bo na rynku jest tego bardzo dużo,ostatnio widziałam w aptece ulotkę kin oro ma ktoś jakieś doświadczenia z tą firmą?.
21-10-2016 08:30
Dodał: Maria55

zamienniki do drukarki

Używacie zamienników do drukarki? Jeśli tak to jakich, jeśli nie to dlaczego nie?.
29-12-2016 21:21
Dodał: dodi

dziecko się moczy

Dlaczego dziecko 6 letnie się moczy w nocy? Już kilka takich sytuacji było, czy to może być jakaś choroba?.
23-03-2018 09:47
Dodał: limka

co was najbardziej stresuje?

co was najbardziej stresuje i jakie macie swoje sposoby zeby stresować sie mniej?.
26-03-2018 11:17
Dodał: limka

błonnik na odchudzanie

Wspomagał się ktoś z Was przy odchudzaniu błonnikiem? Warto? Jakie daje efekty i który błonnik polecacie?.
04-04-2018 10:33
Dodał: limka

inhalacje dobre na kaszel?

mamusie czy inhalacje mogą pomóc na kaszel? bo juz nie mam pomyslu co dać mojej niuni, mam inhalator, zazwyzaj do tej pory robiłam inhalacje z soli fizjologiczej na katar ale cyz na kaszel to te zmoze pomoc?.
21-06-2018 22:23
Dodał: colanka
copyright by Vivamax 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl