Kandydoza na stopach - leczenie

Kandydoza na stopach - leczenie

mgr farmacji Aleksandra Uruszczak-Wąsowicz

Kandydoza to choroba wywoływana przez grzyby z rodzaju Candida (drożdżaki), m.in. Candida albicans. Candida występują naturalnie na skórze ludzi i stanowią jeden z elementów tzw. flory fizjologicznej. Niestety, w sprzyjających dla siebie warunkach, Candida mogą stać się organizmami chorobotwórczymi i spowodować grzybice.

Grzybica stóp i grzybica paznokci u stóp wywoływana grzybami z rodzaju Candida jest rzadko spotykana. Nadmierny rozwój grzybów Candida może towarzyszyć zakażeniu innymi grzybami. Badania wskazują, że kandydozy na stopach są częstsze na terenach tropikalnych, o klimacie ciepłym i wilgotnym.

Kandydoza stóp – leczenie

Leczenie grzybicy stóp, również tej powodowanej przez drożdżaki to stosowanie miejscowych preparatów (kremy, maści, płyny) o działaniu przeciwgrzybiczym. Preparaty powinny być stosowane przynajmniej 2 tygodnie wg wskazań producenta. Substancje lecznicze o działaniu przeciwgrzybiczym działające na grzyby z rodzaju Candida to m.in.: klotrimazol, flutrimazol, natamycyna. Leki z klotrimazolem i flutrimazolem można kupić w aptece bez recepty.

Kandydoza paznokci stóp – leczenie

Grzybica paznokci u stóp to choroba trudna do wyleczenia. Skuteczne leczenie polega na podawaniu leków doustnych w tzw. leczeniu pulsowym. Przeciw grzybom z rodzaju Candida stosuje się leki zawierające itrakonazol. Skuteczne leki doustne na grzybicę paznokci stóp może przepisać tylko lekarz na receptę. Leki miejscowe, np. lecznicze lakiery do paznokci są stosowane jako wspomożenie dla terapii doustnej.
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl