Miażdżyca a cholesterol

Miażdżyca a cholesterol

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Często bagatelizujemy złe wyniki cholesterolu, nie zdając sobie sprawy, że ma on poważne konsekwencje dla naszego zdrowia. W jaki sposób cholesterol wpływa na powstawanie miażdżycy?

Miażdżyca
Miażdżyca jest bardzo powszechną chorobą naczyń krwionośnych (tętnic) w obecnych czasach. W trakcie wieloletniego rozwoju miażdżycy obserwuje się powstawanie i odkładanie we wnętrzu tętnic, tak zwanych blaszek miażdżycowych. Blaszki te są zbudowane głównie z cholesterolu, a także soli wapnia. Nawarstwianie się blaszek miażdżycowych prowadzi w konsekwencji do coraz bardziej utrudnionego przepływu krwi przez naczynia krwionośne. Ponadto może dochodzić do pękania blaszek miażdżycowych i powstawania skrzeplin. W takiej sytuacji przepływ krwi przez naczynia jest dodatkowo utrudniony, a może nawet zostać zablokowany. Konsekwencją pogorszonego przemieszczania się krwi w organizmie jest słabsze dotlenienie i odżywienie tkanek, prowadzące w końcu do rozwoju choroby niedokrwiennej serca, udaru mózgu, bądź zawału serca. Najpoważniejszym następstwem wspomnianych stanów chorobowych jest śmierć.

Cholesterol
Rola cholesterolu w powstawaniu miażdżycy jest znacząca. Jeśli wprowadzamy do naszego organizmu zbyt duże ilości tego lipidu (zwiększając ilość cholesterolu całkowitego, co potwierdzą wyniki badań) prowokujemy powstawanie blaszek miażdżycowych.
Profilaktyka miażdżycy pokrywa się zatem z zapobieganiem wysokiemu poziomowi cholesterolu we krwi.
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl