Mapa strony
Nadciśnienie tętnicze - przyczyny i objawy

Nadciśnienie tętnicze - przyczyny i objawy

mgr farmacji Kinga Dziwisz

W celu stwierdzenia, czy i ciebie może dotyczyć nadciśnienie tętnicze, powinieneś poznać nie tylko jego objawy, ale także przyczyny.

Nadciśnienie tętnicze - objawy
Objawy nadciśnienia tętniczego bardzo trudno rozpoznać. Jeśli nie mierzysz regularnie ciśnienia tętniczego krwi i nie zaobserwowałeś wartości wyższych niż prawidłowe, to będzie ci bardzo trudno "odczuć" objawy nadciśnienia. "Odczuć" można bowiem duszności, ból lub kołatanie serca, zmęczenie, bóle, bądź zawroty głowy. Jednakże nie u każdej osoby cierpiącej na nadciśnienie mogą pojawić się wymienione objawy i nie są one wystarczająco specyficzne, aby na ich podstawie rozpoznać nadciśnienie. Dlatego też powinieneś regularnie mierzyć ciśnienie, aby nie pozwolić nadciśnieniu tętniczemu pozostać niezauważonym.

Nadciśnienie tętnicze - przyczyny
Wysokie ciśnienie krwi może posiadać uzasadnione przyczyny, takie jak choroby narządów (nerek, serca), lub przyczyny niedookreślone (trudne do sklasyfikowania), w tym czynniki genetyczne i środowiskowe.

W przypadku nadciśnienia wtórnego (spowodowanego stanem chorobowym w organizmie) konieczne jest leczenie, zarówno samej przyczyny nadciśnienia tętniczego, jak i właściwego nadciśnienia. Przyczynę zatem można wykryć i opanować.

W przypadku nadciśnienia pierwotnego (idiopatycznego) należy uwzględnić fakt, iż czynników genetycznych nie jesteś w stanie zmodyfikować, natomiast czynniki środowiskowe - owszem. Wśród nich należy rozumieć palenie papierosów (także bierne palenie), nieprawidłową dietę prowadząca do otyłości (szczególnie predysponującą do nadciśnienia otyłością, jest otyłość brzuszna), alkohol, czy ograniczoną aktywność fizyczna.
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2021. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl