Mapa strony
Owulacja, dni płodne - kiedy możliwe jest zajście w ciążę

Owulacja, dni płodne - kiedy możliwe jest zajście w ciążę

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Dla regularnie miesiączkującej kobiety, wyznaczenie dni płodnych, a więc okresu największego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, nie jest trudne. Wiele par starających się o dziecko zastanawia się, kiedy rozpocząć starania, aby kobieta mogła zajść w ciążę. Natomiast u osób, które nie planują potomstwa, często pojawiają się inne wątpliwości. Na przykład czy podczas niezabezpieczonego stosunku, podczas pozostałych dni cyklu, istnieje ryzyko zajścia w ciążę. Czy wiesz, kiedy możesz zajść w ciążę?

Przyjmuje się, że największe szanse na zapłodnienie przypadają na okres okołoowulacyjny kobiety, czyli dni płodne. Jeśli miesiączkujesz regularnie, swój okres płodny możesz łatwo obliczyć – najpierw określając moment owulacji (odejmując od długości cyklu 14 dni), a następnie do wyznaczonego dnia odejmując i dodając po 2-3 dni (biorąc pod uwagę czas przeżycia komórki jajowej i plemników w drogach rodnych kobiety). Jeśli twoje cykle są nieregularne, określenie momentu owulacji metodą obliczeniową nie jest możliwe. Jeśli planujesz ciążę, przydatne mogą okazać się testy owulacyjne lub monitoring cyklu, prowadzony przez lekarza ginekologa.

W związku z tym, że istnieją pewne czynniki (stres, infekcja, zmiana klimatu, przemęczenie, odchudzanie, zmiany hormonalne), które mogą jednorazowo zmienić termin owulacji, zajście w ciążę w pozostałe dni cyklu jest również możliwe. Dlatego też, jeśli nie planujesz ciąży, postaraj się o skuteczne zabezpieczenie nie tylko w dni płodne, ale również w pozostałe dni cyklu.

Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl