Jak obliczyć dni płodne

Jak obliczyć dni płodne

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Dni płodne kobiety to nic innego, jak okres największego prawdopodobieństwa zajścia w ciążę. Niezależnie czy planujesz potomstwo, czy chcesz ustrzec się nieplanowanej ciąży, umiejętność wyznaczania swoich płodnych dni jest niezwykle przydatna, gdyż pozwala na świadome planowanie rodziny.

Metoda obliczeniowa

Jeśli twój cykl miesiączkowy jest regularny, określenie przybliżonego momentu owulacji nie jest trudne. Przyjmuje się, że jajeczkowanie następuje 14 dni przed końcem cyklu, co oznacza, że w przypadku cyklu 28-dniowego, moment owulacji przypada na 14 dzień od rozpoczęcia krwawienia, czyli początku cyklu (28-14=14). Zakłada się, że dni płodne kobiety trwają 3 dni przed i 3 dni po jajeczkowaniu (po uwzględnieniu czasu życia plemników oraz komórki jajowej).

Jeśli jednak miesiączkujesz nieregularnie, niestety precyzyjne określenie momentu owulacji oraz dni płodnych nie jest możliwe na początku cyklu. Dopiero, kiedy pojawi się miesiączka możesz w przybliżeniu oszacować, kiedy wystąpiło u Ciebie jajeczkowanie (około 14 dni przed początkiem miesiączki).

Pamiętaj, że metoda obliczeniowa pozwala w przybliżeniu określić jajeczkowanie oraz dni płodne. Stres, drobna infekcja, znaczny wysiłek fizyczny, czy zmiana klimatu mogą zaburzyć regularność cyklu miesiączkowego kobiety i wpłynąć na przesunięcie dnia owulacji.

Artykuł znaleziono w kategoriach:

Oceny i komentarze (0) - Jak obliczyć dni płodne

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

Łagodne środki na katar

Jakie znacie łagodne środki na katar? Nie zależy mi na leczeniu objawów tylko przyczyn.
11-04-2014 11:41
Dodał: Amuratu

urządzenie na alergię AllerDMc

http://inovmed.
14-05-2014 14:27
Dodał: ola37

Pain Gone na bóle różnego pochodzenia

Technika prądów Tens znana, stosowana w medycynie i wykorzystana w tym urządzeniu, jest to przenośny generator prądu Tens, myślę że nie jeden pacjent byłby zadowolny gdyby lekarz przepisał mu takie urządzenie, które nie ma skutków ubocznych jak leki przeciwbólowe.
14-05-2014 14:40
Dodał: ola37

URZĄDZENIE PRZECIWBÓLOWE PAIN GONE

http://paingone.
14-05-2014 14:47
Dodał: ola37

Omega 3 - który preparat najtańszy?

Jesli stosujecie omega 3 albo kupujecie dla dzieci, to pewnie już się zorientowaliscie ze ceny mogą być bardzo rózne, szczególnie tych preparatów dla dzieci.
17-07-2015 18:37
Dodał: Mirka72

Śmieszności, dowcipy

Może dobrze byłoby popisać coś co lekko odwróci myśli od kłopotów ze zdrowiem.
30-11-2015 13:54
Dodał: koptymista

Co na powiększenie penisa?

Co na powiększenie penisa? jakie leki, tabletki są najskuteczniejsze?.
13-02-2016 11:53
Dodał: Smith
copyright by Vivamax 2016. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl