Owulacja a ciąża

Owulacja a ciąża

mgr farmacji Małgorzata Kruk

Występowanie owulacji jest niezwykle ważnym zagadnieniem dla kobiet, które chcą świadomie planować macierzyństwo. Umiejętność obliczania momentu jajeczkowania oraz obserwacja swojego organizmu, dają kobiecie możliwość zauważenia w swoim organizmie czasu owulacji. W związku z tym, że w okresie okołoowulacyjnym (czyli podczas tzw. dni płodnych) istnieje największe prawdopodobieństwo zapłodnienia, dla par starających się o potomstwo czas ten będzie sygnałem do częstszych zbliżeń. Natomiast dla osób, które chcą uniknąć ciąży – koniecznością zastosowania skutecznej antykoncepcji podczas stosunków seksualnych.

W momencie owulacji, dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z jajnika do jajowodu. Ma ona zdolność przeżycia i zapłodnienia w drogach rodnych kobiety około 24-36 godzin. Jeśli tuż przed lub w trakcie owulacji dojdzie między partnerami do stosunku seksualnego, kończącego się pełnym wytryskiem, szanse na dotarcie zdrowych plemników do komórki jajowej i poczęcie dziecka są naprawdę duże. Warto pamiętać, że komórki plemnikowe mogą przetrwać kilka dni w organizmie kobiety, stąd też okres płodny kobiety przypada nie na sam moment jajeczkowania, a na około 2-3 dni wcześniej. Dlatego też w ciążę można zajść nie tylko współżyjąc w dniu owulacji, ale również tuż przed lub tuż po jajeczkowaniu.

Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl