Ból zęba - przyczyny

Ból zęba - przyczyny

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Każdy z nas cierpiał z powodu bólu zęba. Przyczyn tych dolegliwości może być wiele. Warto jednak wiedzieć, kiedy ból zęba jest alarmującym sygnałem.

Ból zęba
O bólu zębów mówimy, nie tylko wówczas, gdy czujemy podrażnienie wewnątrz zęba, ale również gdy ból dotyczy szczęki oraz dziąseł. Zęby są wizytówką naszego wyglądu i zależy nam na jego dobrym stanie. Dlatego też warto, abyś pamiętał, że ból zęba, to także problem dziąseł i całej szczęki.

Ból zęba - przyczyny
Do przyczyn bólu zębów zaliczamy:
* infekcje, w tym próchnicę (bakteryjną chorobę zakaźną)
* stan zapalny miazgi zębowej
* uszkodzenia zębów (m.in. jego złamanie, ukruszenie, wyrwanie)
* podrażnienie nerwów korzenia zębowego
* zanikanie dziąseł i odsłanianie szyjek zębowych
* wyrost zębów (ząbkowanie)
* terapia lekami, które mogą osłabiać zęby
* niewłaściwa higiena jamy ustnej (ułatwiająca rozwój infekcji, szczególnie próchnicy)
* inne choroby

Ból zęba może się objawiać w sytuacji spożycia bardzo zimnych, lub gorących potraw. Wówczas za przyczynę bólu można uznać zarówno zanikanie dziąseł oraz odsłanianie szyjek zębowych, jak i powstające w następstwie tego zjawiska podrażnienie nerwów korzenia zębowego. Możesz zatem doszukiwać się kilku przyczyn bólu zębów, ponieważ niejednokrotnie występują one łącznie - w sposób kaskadowy (następujących po sobie zjawisk, których kolejność wynika z mechanizmu powstawania i rozprzestrzeniania się zmian).

Kiedy ból zęba jest alarmującym sygnałem?
Wówczas, gdy trwa co najmniej kilka dni i odnawia się po skończonym działaniu leków przeciwbólowych. Ponadto, gdy obserwujesz na zębach "brzydkie" zmiany, a twój oddech, pomimo mycia zębów jest nieprzyjemny. A także, gdy dziąsła krwawią, zęby są nadwrażliwe, łatwo się kruszą (nawet w przypadku spożywania miękkiego pokarmu).

Pamiętaj, że wizyty u dentysty powinny się odbywać przynajmniej dwa razy do roku, a w przypadku osób, których uzębienie nie jest w dobrym stanie - nawet częściej.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl