Mapa strony
Ból dziąseł i ból szczęki - przyczyny

Ból dziąseł i ból szczęki - przyczyny

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Czy zdarza ci się odczuwać bolesność dziąseł? Może też odczuwasz ból samej szczęki? Dlaczego dokuczają ci takie dolegliwości? Jakie mogą być ich przyczyny?

Ból dziąseł
Dziąsła to tkanki osłaniające wyrostek zębodołowy. Dziąsła to nie tylko tkanki przylegające do zębiny, ale także wypełniające przestrzeń pomiędzy kolejnymi zębami. Nie zawierają żadnych gruczołów, są natomiast bardzo dobrze unaczynione. Podatność na uszkodzenia jest wysoka.

Ból dziąseł, to ból który odczuwasz wokół zębów, a nie w samym zębie. Zwykle bolące dziąsło przybiera odcień zaczerwieniony, lub blady. Może również krwawić. Natomiast same zęby wydają się być bardziej odsłonięte, ponieważ dziąsło "opadło". Przyczyną bólu dziąseł może być podrażnienie mechaniczne (wywołane tarciem szczoteczki), oraz choroby zębów, w tym głównie zapalenie przyzębia.

Ból szczęki
Szczęka to kość parzysta (czyli występująca w parze), składająca się z trzonu i wyrostków: czołowego, jarzmowego, podniebiennego i zębodołowego. Nie wyróżnia się szczęki dolnej i górnej, lecz szczękę prawą i lewą. Określenie szczęki dolnej i górnej występuje wyłącznie w języku potocznym. Szczególnie często spotykanym błędem jest określanie żuchwy, jako szczęki dolnej, podczas gdy jest ona ruchomą częścią szkieletu czaszki.

Przyczyny bólu szczęki są bardzo zróżnicowane - mogą być powodowane intensywnym zaciskaniem szczęki, "szczękania/zgrzytania" zębami, dłuższym przebywaniem w niewłaściwej dla szczęki pozycji (np. w trakcie snu), zwyrodnieniem stawu skroniowo-żuchwowego (wówczas odczuwasz ból szczęki koło ucha, po lewej, lub prawej stronie), a nawet złamania szczęki.
Artykuł znaleziono w kategoriach:

Wideo

Skuteczny środek na ból stawów, dyskopatie i złamania
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Zobacz produkty

Nazwa Cena za 1 opakowanie
IBUM 0,2 g 60 kapsułek
PPF HASCO-LEK S
19,07 zł
Seractil 10 tabl.
BIOFARM SP
10,36 zł
Ibufen dla dzieci Forte 100 ml (butelka)
ZAKŁADY FARM
16,57 zł
Ibuprom MAX 12 tabl.
US PHARMACIA SP
6,15 zł
Nurofen 12 tabl. (blister)
RECKITT BENCKISER (POLAND) S
5,60 zł

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl