Mapa strony
Maść, czopki, tabletki na hemoroidy - składniki leków

Maść, czopki, tabletki na hemoroidy - składniki leków

mgr farmacji Kinga Dziwisz

W aptekach dostępne są maści, lub czopki na hemoroidy - niekiedy nawet bez recepty. Jaki skład powinny posiadać preparaty na hemoroidy, aby były skuteczne?

Maść na hemoroidy, czy czopki na hemoroidy?
Aplikacja czopków jest mniej dogodna od posmarowania maścią - przynajmniej dla większości pacjentów. Jednak w przypadku czopków, mamy pewność, że działamy nie tylko na zewnętrznej części odbytu, ale także wewnątrz. Niektóre maści natomiast posiadają aplikatory doodbytnicze, dzięki którym maść również jest doprowadzana do zbliżonego miejsca, w jakim znalazłby się czopek.

Co na hemoroidy? Czyli przegląd składników preparatów
Zacznijmy od preparatów działających miejscowo, czyli maści i czopków. Składniki, których właściwości ograniczają problem hemoroidów, to między innymi:
* Dąb (kora), tanina, pięciornik (kłącze), oczar, ichtiol, związki bizmutu, czy tlenek cynku. Są to przykładowe (ale zarazem głównie wykorzystywane) składniki działające łagodząco i ściągająco.
* Kortykosteroidy, charakteryzujące się działaniem przeciwzapalnym (dostępne tylko na receptę).
* Lidokaina, lub benzokaina (występujące na przykład w pudrach płynnych), charakteryzujące się działaniem znieczulającym.
* Składniki działające antyseptycznie (na przykład propolis).
* Mentol, który posiada unikalną zdolność łagodzenia świądu.
* Wyciągi z nasion kasztanowca - uszczelniające naczynia krwionośne.

Kolejna grupa preparatów stosowanych w leczeniu hemoroidów, czyli leki doustne. Spośród nich stosuje się:
* Leki przeczyszczające. W tej grupie leków wyróżnia się substancje działające na zasadzie pęcznienia (błonnik, otręby, pektyny, płatki owsiane, jabłka), substancje powlekające, (jak parafina ciekła), oraz osmotyczne środki przeczyszczające (wchłaniające wodę i upłynniające masy kałowe). Zastosowanie tego rodzaju leków ma na celu przeciwdziałanie zaparciom, które są jedną z głównych przyczyn powstawania hemoroidów.
* Leki usprawniające krążenie i uszczelniające naczynia krwionośne. Ta grupa leków jest charakterystyczna dla wszelkich rodzajów żylaków, więc również dla żylaków odbytu. Duże uznanie w działaniu uszczelniającym naczynia krwionośne zyskała diosmina. Występuje ona zarówno w preparatach sprzedawanych w aptekach bez recepty, jak i na receptę. Kolejna substancją o wysokiej skuteczności w uszczelnianiu naczyń krwionośnych to escyna, pochodząca z kasztanowca. Ponadto w tej grupie leków wyróżniamy: witaminę C, rutozyd, wyciąg z ziela ryszczyka, oraz wyciąg z ziela ruty.

O tym, jakie leczenie hemoroidów będzie najskuteczniejsze i najbezpieczniejsze powinien zadecydować lekarz. Pamiętaj, że jeśli podejrzewasz u siebie występowanie hemoroidów, warto abyś wybrał się do specjalisty proktologa.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2022. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl