Alergie (uczulenia) skórne - jak je leczyć

Alergie (uczulenia) skórne - jak je leczyć

mgr farmacji Aleksandra Uruszczak-Wąsowicz

Alergie (uczulenia) skórne – jak je leczyć?

Alergie skórne mogą być wywoływane przez różne czynniki. Uczulenia skórne, w zależności od typu, będą różniły się postacią, miejscem i zakresem występowania. Alergie skórne to rumień, pokrzywka, wysypka, reakcje uczuleniowe na ukąszenia i użądlenia owadów, wysypka polekowa, atopowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, zespół Stevensa-Johnsona, Zespół Lyella.
Podstawowym krokiem leczenia jest eliminacja lub ograniczenie kontaktu z alergenami powodującymi uczulenie. Jeżeli nie ma się pewności, które to są alergeny: wskazane jest udanie się do lekarza specjalisty. Alergolog zleca konkretne testy alergiczne pozwalające na dokładne określenie uczulających alergenów.
Najskuteczniejszą metodą leczniczą jest immunoterapia swoista, czyli odczulanie.
Rodzaj terapii, z pomocą której uczulenia skórne są leczone, zależy od ich ciężkości.
Uczulenia skórne mogą być leczone lekami przeciwhistaminowymi. Zastosowanie mają – cetyryzyna, loratadyna i pochodne (desloratadyna, lewocetyryzyna) podawane doustnie. Są dostępne bez recepty.
Miejscowo w postaci żeli maści lub kremów stosowane są: dimetinden oraz glikokortykosteroidy – np. hydrokortyzon, mometazon, flutykazon. Tylko dimentinden i hydrokortyzon w stężeniu 0,5% dostępne są w aptece bez recepty lekarskiej. Pozostałe - tylko na receptę. W przypadku ciężkich alergii skórnych sterydy mogą by podawane doustnie lub dożylnie. Stosowanie sterydów powinno przebiegać pod kontrolą lekarza.

Oceny i komentarze (0) - Alergie (uczulenia) skórne - jak je leczyć

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

Pain Gone na bóle różnego pochodzenia

Technika prądów Tens znana, stosowana w medycynie i wykorzystana w tym urządzeniu, jest to przenośny generator prądu Tens, myślę że nie jeden pacjent byłby zadowolny gdyby lekarz przepisał mu takie urządzenie, które nie ma skutków ubocznych jak leki przeciwbólowe.
14-05-2014 14:40
Dodał: ola37

URZĄDZENIE PRZECIWBÓLOWE PAIN GONE

http://paingone.
14-05-2014 14:47
Dodał: ola37

Omega 3 - który preparat najtańszy?

Jesli stosujecie omega 3 albo kupujecie dla dzieci, to pewnie już się zorientowaliscie ze ceny mogą być bardzo rózne, szczególnie tych preparatów dla dzieci.
17-07-2015 18:37
Dodał: Mirka72

Śmieszności, dowcipy

Może dobrze byłoby popisać coś co lekko odwróci myśli od kłopotów ze zdrowiem.
30-11-2015 13:54
Dodał: koptymista

Problemy ze snem.

Witam, od tygodnia nie mogę zasnąć, mam problemy ze snem, problemy z zasypianiem a jeśli już to wybudzam sie co dwie godziny i dalej to samo.
12-08-2016 11:10
Dodał: Marita

Krem do protez

Zostałam właśnie nową posiadaczka protezy i mam pytanie jakich środków używacie do czyszczenia i którego kremu do protez,bo na rynku jest tego bardzo dużo,ostatnio widziałam w aptece ulotkę kin oro ma ktoś jakieś doświadczenia z tą firmą?.
21-10-2016 08:30
Dodał: Maria55

zamienniki do drukarki

Używacie zamienników do drukarki? Jeśli tak to jakich, jeśli nie to dlaczego nie?.
29-12-2016 21:21
Dodał: dodi
copyright by Vivamax 2018. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl