Alergie (uczulenia) skórne - jak je leczyć

Alergie (uczulenia) skórne - jak je leczyć

mgr farmacji Aleksandra Uruszczak-Wąsowicz

Alergie (uczulenia) skórne – jak je leczyć?

Alergie skórne mogą być wywoływane przez różne czynniki. Uczulenia skórne, w zależności od typu, będą różniły się postacią, miejscem i zakresem występowania. Alergie skórne to rumień, pokrzywka, wysypka, reakcje uczuleniowe na ukąszenia i użądlenia owadów, wysypka polekowa, atopowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, zespół Stevensa-Johnsona, Zespół Lyella.
Podstawowym krokiem leczenia jest eliminacja lub ograniczenie kontaktu z alergenami powodującymi uczulenie. Jeżeli nie ma się pewności, które to są alergeny: wskazane jest udanie się do lekarza specjalisty. Alergolog zleca konkretne testy alergiczne pozwalające na dokładne określenie uczulających alergenów.
Najskuteczniejszą metodą leczniczą jest immunoterapia swoista, czyli odczulanie.
Rodzaj terapii, z pomocą której uczulenia skórne są leczone, zależy od ich ciężkości.
Uczulenia skórne mogą być leczone lekami przeciwhistaminowymi. Zastosowanie mają – cetyryzyna, loratadyna i pochodne (desloratadyna, lewocetyryzyna) podawane doustnie. Są dostępne bez recepty.
Miejscowo w postaci żeli maści lub kremów stosowane są: dimetinden oraz glikokortykosteroidy – np. hydrokortyzon, mometazon, flutykazon. Tylko dimentinden i hydrokortyzon w stężeniu 0,5% dostępne są w aptece bez recepty lekarskiej. Pozostałe - tylko na receptę. W przypadku ciężkich alergii skórnych sterydy mogą by podawane doustnie lub dożylnie. Stosowanie sterydów powinno przebiegać pod kontrolą lekarza.
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl