Alergie (uczulenia) skórne - jak je leczyć

Alergie (uczulenia) skórne - jak je leczyć

mgr farmacji Aleksandra Uruszczak-Wąsowicz

Alergie (uczulenia) skórne – jak je leczyć?

Alergie skórne mogą być wywoływane przez różne czynniki. Uczulenia skórne, w zależności od typu, będą różniły się postacią, miejscem i zakresem występowania. Alergie skórne to rumień, pokrzywka, wysypka, reakcje uczuleniowe na ukąszenia i użądlenia owadów, wysypka polekowa, atopowe zapalenie skóry, kontaktowe zapalenie skóry, zespół Stevensa-Johnsona, Zespół Lyella.
Podstawowym krokiem leczenia jest eliminacja lub ograniczenie kontaktu z alergenami powodującymi uczulenie. Jeżeli nie ma się pewności, które to są alergeny: wskazane jest udanie się do lekarza specjalisty. Alergolog zleca konkretne testy alergiczne pozwalające na dokładne określenie uczulających alergenów.
Najskuteczniejszą metodą leczniczą jest immunoterapia swoista, czyli odczulanie.
Rodzaj terapii, z pomocą której uczulenia skórne są leczone, zależy od ich ciężkości.
Uczulenia skórne mogą być leczone lekami przeciwhistaminowymi. Zastosowanie mają – cetyryzyna, loratadyna i pochodne (desloratadyna, lewocetyryzyna) podawane doustnie. Są dostępne bez recepty.
Miejscowo w postaci żeli maści lub kremów stosowane są: dimetinden oraz glikokortykosteroidy – np. hydrokortyzon, mometazon, flutykazon. Tylko dimentinden i hydrokortyzon w stężeniu 0,5% dostępne są w aptece bez recepty lekarskiej. Pozostałe - tylko na receptę. W przypadku ciężkich alergii skórnych sterydy mogą by podawane doustnie lub dożylnie. Stosowanie sterydów powinno przebiegać pod kontrolą lekarza.

Oceny i komentarze (0) - Alergie (uczulenia) skórne - jak je leczyć

Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Newsletter

Najlepsze oferty

Ankieta

Preparaty na dolegliwości stawowe

Preparaty na dolegliwości stawowe

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

Forum

Łagodne środki na katar

Jakie znacie łagodne środki na katar? Nie zależy mi na leczeniu objawów tylko przyczyn.
11-04-2014 11:41
Dodał: Amuratu

urządzenie na alergię AllerDMc

http://inovmed.
14-05-2014 14:27
Dodał: ola37

Pain Gone na bóle różnego pochodzenia

Technika prądów Tens znana, stosowana w medycynie i wykorzystana w tym urządzeniu, jest to przenośny generator prądu Tens, myślę że nie jeden pacjent byłby zadowolny gdyby lekarz przepisał mu takie urządzenie, które nie ma skutków ubocznych jak leki przeciwbólowe.
14-05-2014 14:40
Dodał: ola37

URZĄDZENIE PRZECIWBÓLOWE PAIN GONE

http://paingone.
14-05-2014 14:47
Dodał: ola37

Porada potencja

Witam ostatnio znalazłem w sieci środek na potencje Stinamol zacząłem już kurację i jestem ciekawy czy ktoś jeszcze go stosował lub stosuje.
21-10-2014 12:40
Dodał: Tomek321

Go man na erekcję. Czy ktoś używał?

Witam.
15-01-2015 07:55
Dodał: tomek87

Omega 3 - który preparat najtańszy?

Jesli stosujecie omega 3 albo kupujecie dla dzieci, to pewnie już się zorientowaliscie ze ceny mogą być bardzo rózne, szczególnie tych preparatów dla dzieci.
17-07-2015 18:37
Dodał: Mirka72
copyright by Vivamax 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl