Mapa strony
Jak rozpoznać i leczyć torbiele na jajniku

Jak rozpoznać i leczyć torbiele na jajniku

mgr farmacji Małgorzata Kruk

 Torbiele na jajniku najczęściej są diagnozowane przez lekarzy ginekologów jako zmiany łagodne. Niestety zdarza się, że te z pozoru niegroźne torbiele, mogą przekształcić się w nowotwór, dlatego też tak ważne jest ich wczesne wykrycie i zastosowanie właściwego leczenia, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnej choroby.

Najczęstszym objawem obecności torbieli na jajniku są: nieregularne cykle miesiączkowe, krwawienia sródcykliczne oraz ból podbrzusza. Obecność torbieli na jajniku można potwierdzić podczas podczas transwaginalnego badania USG w gabinecie ginekologicznym.

Jeśli torbiele na jajniku są niewielkie, początkowo prowadzi się ich obserwację, kontrolując co kilka miesięcy ich wymiary. Zdarza się bowiem, że torbiele znikają samoistnie i nie wymagają specjalistycznego leczenia. Czasem stosuje się leczenie farmakologiczne, polegające na podawaniu leków hormonalnych, które mają za zadanie zmniejszyć istniejącą zmianę i uregulować cykl. Duże torbiele zwykle wymagają usunięcia przy zastosowaniu mało inwazyjnej metody laparoskopowej.

Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ

Najlepsze oferty

Ankieta

Zmęczenie, energia

Zmęczenie, energia

Zapraszamy do wzięcia udziału w ankiecie.

Znajdź najlepszą aptekę wg internautów

copyright by Vivamax 2023. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl