Rak szyjki macicy, a ciąża - czyli jak wykryć i leczyć nowotwór macicy u kobiet ciężarnych
mgr farmacji Małgorzata KrukNowotwór szyjki macicy nie jest typowym schorzeniem dla okresu ciąży. U kobiet ciężarnych rak szyjki macicy diagnozowany jest niezwykle rzadko, a brak wykrycia nieprawidłowych zmian jeszcze przed zajściem kobiety w ciąże, związane jest zwykle z zaniechaniem profilaktyki i brakiem regularnych badań cytologicznych.
Nowotwór szyjki macicy najłatwiej wykryć wykonując proste i bezbolesne badanie cytologiczne. Cytologię zleca się przede wszystkim tym ciężarnym, które nie wykonywały badania w ostatnim czasie. Cytologię w okresie ciąży wykonuje się również u kobiet, które zgłaszają się z nasilonymi upławami, bądź krwawieniami o nieznanej przyczynie. Objawy te mogą wskazywać na nowotwór szyjki macicy, jednak u większości kobiet wskazują na inne schorzenie.
W przypadku zdiagnozowania nowotworu szyjki macicy u kobiety ciężarnej, stosuje się różne metody leczenia. Wybór metody uzależniony jest przede wszystkim od wieku ciąży oraz stadium rozwoju choroby. Najczęściej stosuje się zabieg operacyjny lub leczenie skojarzone (połączenie zabiegu operacyjnego z radio, bądź chemioterapią), po wcześniejszym rozwiązaniu ciąży, w momencie bezpiecznym dla zdrowia i życia dziecka.
Bezpłatny Raport „Jak wzmocnić odporność w czasie choroby nowotworowej â 10 naturalnych składników”. Zapisz się - Kliknij tutaj