Mapa strony
Waga w ciąży - czy należy ją kontrolować

Waga w ciąży - czy należy ją kontrolować

mgr farmacji Kinga Dziwisz

Zjawisko przybierania na wadze w trakcie trwania ciąży nie ulega wątpliwości. Ale czy są jakieś granice? Czy powinnaś ważyć się w każdym trymestrze?

Waga w ciąży
Nie można z pewnością dopuścić do zbytniego przytycia, bo jak wynika z badań naukowych, dzieci otyłych ciężarnych, mają skłonność do nadwagi i otyłości. Z uwagi na dobro dziecka, powinnaś kontrolować wagę.
Ile kilogramów możesz przytyć w ciąży?
Na początku z pewnością zauważysz niewielki przyrost wagi. Nie tylko z uwagi na małe rozmiary płodu, ale także na fakt nudności i wymiotów. Drugi i trzeci trymestr to czas szybkiego wzrostu dziecka, powodujący tycie po około 5-7 kilogramów.
Istotna jest również twoja waga sprzed ciąży. Kobiety o wadze prawidłowej mogą przytyć 11-13kg. Kobiety otyłe powinny przytyć mniej niż wspomniano powyżej (do 10kg). Kobiety z niedowagą, mogą przytyć troszkę więcej (13-16kg).
Pamiętaj, że otyłość w ciąży jest ryzykowna nie tylko dla zdrowia dziecka, ale także twojego. Otyłe ciężarne są obarczone ryzykiem cukrzycy ciążowej i nadciśnienia.
Ile waży dziecko, macica, i wody płodowe pod koniec ciąży?
* Dziecko waży około 3,5 kg
* Macica ma wagę około 1 kg
* Łożysko - niecały kilogram
* Płyn owodniowy waży ponad kilogram
* Powiększone piersi mogą ważyć o 0,5 kg więcej
* Zwiększona ilość osocza to 1,5 kg
* Zatrzymana w organizmie woda może zwiększać wagę o 1,5 kg

Łącznie stanowi to około 10 kg. Pozostałe kilogramy to po prostu tkanka tłuszczowa.
Artykuł znaleziono w kategoriach:
Informacje o lekach dostępne dzięki www.osoz.pl. Dane o lekach pobrane zostały z Bazy KS – BLOZ i nie mogą być kopiowane, ani wykorzystywane bez zgody Producenta Bazy KS – BLOZ
copyright by Vivamax 2024. Wszelkie prawa zastrzeżone
Wykonanie: Aptus.pl strony internetowe
E-marketing farmaceutyczny: FreshPharma.pl